Cene energenata mogle bi izazvati rast inflacije u Srbiji, do izbora verovatno bez poskupljenja struje
Povećanje cene struje za privredu od 1. januara uticaće na rast inflacije u Srbiji, domaćinstva više cene električne energije i gasa treba da očekuju od sredine godine.
Da li će se vozači suočiti sa naglim poskupljenjem benzina isključivo zavisi od kretanja na svetskom naftnom tržištu, piše Danas.
Stručna javnost ističe da je neminovno da dođe do rasta inflacije na šta će, u velikoj meri, uticati i rast cena struje za privredu u Srbiji.
Republička Vlada je donela odluku da se u prvih šest meseci 2022. godine cena struje za privredu ograniči na 75 evra po megavat-satu bez PDV.
Taj potez kabineta premijerke Ane Brnabić je obrazložen težnjom nadležnih da pomognu funkcionisanje privrede u uslovima divljanja cena struje na berzama, zbog slabije proizvodnje električne energije i nedovoljnih količina gasa u Evropskoj uniji.
Međutim, privrednici nisu reagovali sa odobravanjem na tu odluku Vlade te je krajem decembra došlo i do polemike između predsednika Srpskog poslovnog kruga „Privrednik“ Zorana Drakulića i izvršnog direktora za snabdevanje električnom energijom u Elektroprivredi Srbije Radovana Stanića.
Dok Drakulić tumači da se u praksi radi o poskupljenju struje za privredu, u iznosu od oko 50 odsto, Stanić tvrdi da je ta cena znatno niža od one na svetskim berzama, što automatski znači da je i povoljnija.
Bez obzira na različita tumačenja te konkretne stvari ono što je definitivno izvesno, tvrde eksperti, je povećanje inflacije u Srbiji zbog toga što će u želji da nadoknade troškove zbog većih cena struje privrednici povećati cenu svojih proizvoda.
Ne očekuje se povećanje cena struje za domaćinstva do kraja grejne sezone – razlog su izbori
Bez obzira što je EPS zbog kolapsa elektroenergetskog sistema sredinom decembra bio prinuđen da uvozi velike količine struje iz inostranstva, koje je na dnevnom nivou plaćao po veoma visokim zimskim cenama, do kraja grejne sezone u Srbiji ne treba očekivati povećanje cena struje za domaćinstva.
S obzirom da se zbog siromaštva u Srbiji znatan broj domaćinstava greje na struju, svima koji to čine ta informacija predstavlja ohrabrenje.
Izbori su 3. aprila i vlastima ne pada na pamet da dotad glasače opterete većim računuma za struju, piše Danas.
Međutim, nakon što se izbori okončaju udar na džep potrošaća kroz poskupljenje računa stručna javnost tvrdi da je nemoguće izbeći.
Što se tiče gasa, biće ista priča kao i sa strujom.
Do sredine sledeće godine Srbijagas će i dalje kupovati „plavi energent“ od ruskog Gasproma po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara.
Bez obzira što je zbog prekomerne potrošnje iz podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor Srbija ostala sa veoma malim rezervama energenta te je prinuđena da kupuje dodatne količine od Rusa po ceni koja je znatno viša od one koja je dogovorena ranije i produžena u narednih šest meseci, cena gasa za domaćinstva se tokom grejne sezone neće menjati zbog izbora.
Nakon toga ona će sigurno skočiti, uvereni su eksperti.
Što se tiče nafte, prema procenama izvršnog direktora ruskog giganta Gaspromnjefta Aleksandra Đukova njena cena bi na dugi rok trebalo da bude niža i u rasponu od 50 do 65 dolara po barelu.
Ipak, on ne isključuje mogućnost previsokog rasta cena, „što bi moglo uticati na globalnu ekonomiju i potražnju“, koji bi nastao usled povećanja proizvodnje „crnog zlata“ od strane proizvođača koji nisu deo grupacije OPEK.
Od kretanja veleprodajnih cena nafte zavisiće da li će se vozači u Srbiji susreti sa enormnim poskupljenjima ili pak mogu da računaju i na pad cena.
Očekuje se i „inflatorni udar“
Ekspert za energetiku Goran Radosavljević kaže za Danas da u tekućoj godini treba očekivati inflatorni udar i da će upravo rast cene energenata u velikoj meri uticati na njega.
Povećanje inflacije nas najpre očekuje zbog poskupljenja struje za privredu u Srbiji.
Odgovor privrednika će biti povećanje cena njihovih proizvoda tako da će na kraju građani biti ti koji će platiti cenu poskupljenja struje za komercijalne potrošače.
Kada je pak reč o ceni struje za domaćinstva, ne verujem da će ona porasti pre maja ili juna, a razlog su izbori.
Nakon što se oni završe poskupljenja električne energije ali i gasa u maloprodaji su potpuno očekivana, objašnjava Radosavljević.
Kada je pak reč o cenama nafte, on očekuje da će se one stabilizovati i dostići nivo cena koji je bio aktuelan pre korone.
Takav trend će se, naglašava on, odraziti i na stabilnost maloprodajnih cena pa u 2022. godini, osim ako ne dođe do nepredviđenih okolnosti, ne treba očekivati ekstremne oscilacije cena u Srbiji.
Ekonomista Milan R. Kovačević takođe smatra da je novi inflatorni udar neizbežan i da će ga povećanje cene struje za privredu pogurati.
„Da bi sprečili poslovne gubitke privrednici će biti prinuđeni da povećaju cene svojih proizvoda što će predstavljati udar na kućni budžet potrošača i dovešće do inflatornog rasta. Treba očekivati povećanje cena gasa i struje za domaćinstva nakon što se završe aprilski izbori. S obzrom da je dosta privrednika u svetu bilo prinuđeno da zbog korona virusa ograniči svoju porizvodnju a neki i da napuste biznis kojim se bave postoji mogućnost da će u ovoj godini cene nafte padati nadole“, kaže Kovačević.
On dodaje i da sve zavisi od toga kolika će biti potražnja za njom, ali i da će maloprodajne cene u Srbiji zavisiti od kretanja cena nafte na svetskim berzama.
Povećanje cene struje za privredu od 1. januara uticaće na rast inflacije u Srbiji, domaćinstva više cene električne energije i gasa treba da očekuju od sredine godine.