Tražite da iznajmite stan u našoj prestonici i niste sigurni koliko veliki budžet vam je potreban za željenu gradsku lokaciju? Činjenica je da cene stanova za izdavanje u Beogradu rastu iz godine u godinu, a poskupljenje kirija je naročito zabeleženo nakon velike krize na tržištu prošle godine.
Iako se donekle podrazumeva da je ponuda nekretnina najveća u avgustu i septembru, pre početka jesenjeg semestra, možete da iznajmite stambeni prostor u Beogradu tokom cele godine. Dok postoje određeni prestonički kvartovi u kojima su stanarine standardno visoke, ima i onih beogradskih opština u kojima je mesečna kirija za stan povoljnija.
Istraživali smo koliko košta zakup stanova u glavnom gradu, gde se nalaze najskuplji stanovi i da li se u Beogradu može iznajmiti stan za manje od 200 evra. Pročitajte!
Koje su prosečne cene izdavanja stanova u Beogradu?
Srpska prestonica je oduvek bila primamljivo mesto za život i stanovanje. Mlađa populacija bira život u Beogradu pre svega zbog većih mogućnosti za obrazovanje i zaposlenje, a potom i zbog brojnih kulturnih i zabavnih sadržaja. Upravo zbog toga velika potražnja za stanovima uvek postoji. Ponuda nekretnina je uglavnom u skladu sa potražnjom, što pokazuje i dinamika na tržištu nepokretnosti. Bez obzira na visinu kirije, stanovi za izdavanje u Beogradu nisu prazni.
Garsonjera se može iznajmiti u proseku za manje od 250 evra. Jednosobni stanovi se izdaju u zakup po prosečnoj ceni od 290 evra, dok je za jednoiposobne stambene jedinice potrebno izdvojiti oko 360 evra mesečno. Prosečna cena zakupa dvosobnog stana u Beogradu iznosi 440 evra, a trosobnog oko 600 evra. Nekretnine veće kvadrature, sa četiri ili pet spavaćih soba zahtevaju dublji džep stanara – kirija prelazi i 1.000 evra.
Ipak, postoji bitna razlika u ceni (i ne samo u ceni!) ako iznajmljujete garsonjeru na Dorćolu, na primer, i na Ledinama. S obzirom da lokacija igra presudnu ulogu kada je u pitanju visina stanarine, čak i u Beogradu je moguće iznajmiti stan za manje od 200 evra.
Gde se nalaze najjefitniji stanovi za iznajmljivanje u Beogradu?
Iako su cene iznajmljivanja stanova u Beogradu najviše u celoj zemlji, postoji veliki broj stanova čija je cena povoljna. Kao što je to slučaj sa svim većim (i manjim) gradovima, nekretnine su jeftinije u naseljima na periferiji.
Primera radi, u naseljima Nova Galenika, Zemun (Gornji grad), u Surčinu i na Ledinama moguće je iznajmiti garsonjeru za 100 – 150 evra mesečno. Povoljne cene zakupa su i u Kotežu, Krnjači, kao i u Rakovici i na Čukarici, gde može da se nađe jednosoban stan i za 200 evra mesečno.
Ako želite da što manje platite stanarinu, a lokacija vam nije od presudnog značaja, potražite stan u Borči, Miljakovcu, Železniku, Mirijevu i na Petlovom brdu, gde vam treba manje od 300 evra za zakup dvosobnog stana, na primer. Ova naselja su ujedno među najjeftinijim lokacijama za kupovinu stana u Beogradu.
Cene zakupa stanova na atraktivnim lokacijama u Beogradu
Sasvim očekivano, najviše su cene kirija za stanove u strogom centru grada. Knez Mihailova ulica, Obilićev venac i Dorćol spadaju u najpoželjnije, najprestižnije, pa samim tim i najskuplje lokacije za život. Mesečna stanarina za jednosoban stan kreće se od 250 do 450 evra, s tim što se opremljenije nekretnine izdaju i po značajno višoj ceni.
Ako želite da iznajmite garsonjeru u opštini Stari grad ili Vračar to vas može koštati i 300 evra. Za jednosobne stanove u istim delovima grada treba izdvojiti od 280 do 320 evra, dok mesečni zakup dvosobnog stana košta od 440 do 480 evra. Za jednosoban stan koji gleda na Hram Svetog Save ili trg Slavija za kiriju pripremite oko 350 evra.
Život u iznajmljenom stanu na Savskom vencu takođe zahteva veći budžet, s obzirom da zakup garsonjere ili jednosobnog stana košta više od 300 evra, a dvosobnog stana skoro 600 evra mesečno.
Dorćol i Dedinje su lokacije na kojima su cene slične – nema garsonjere ni jednosobnog stana bez 300 evra mesečno, a stanarina za veće stambene jedinice košta oko 500 evra.
Kada su u pitanju atraktivne prestoničke lokacije za život, ne treba zaboraviti ni Beograd na vodi. Kao jedno od najtraženijih mesta za stanovanje poslednjih godina ovaj kvart konstantno drži visoke cene zakupa nekretnina. Stanarina na mesečnom nivou za jednosoban stan iznosi oko 500 evra, a dvosobni i trosobni stanovi se mogu iznajmiti za 700, 800, pa i više od 1.000 evra.
U prestižne i skupe gradske opštine svakako se ubraja i Novi Beograd, pogotovo kod Arene i u A bloku, gde kirija za jednosoban stan iznosi oko 300 evra. Ukoliko želite da na ovim lokacijama iznajmite malo bolje opremljen dvosoban ili trosoban stan to može da košta i više od 1.000 evra mesečno.
Koliko su skočile cene kirija u poslednje dve godine?
Ako se izuzme kratak period zastoja za vreme vanrednog stanja na proleće 2020. godine nakon kog su cene najma stanova privremeno pale, na domaćem tržištu nekretnina aktuelan je trend rasta cena. Tako je još u 2019. godini evidentirano poskupljenje zakupa u odnosu na 2018. godinu u skoro svim beogradskim opštinama. Na lokacijama poput Palilule, Cvijićeve ulice, Gazele, Skadarlije i Bloka 24 zabeležen je rast veći od 20%.
Izazovna u svakom smislu, 2020. godina je bila poprilično kritična za sve stanodavce. Pošto su predavanja na fakultetima otkazana, a studenti prešli na online nastavu, veliki broj stanova ostao je prazan. Iako se očekivalo da oporavak tržišta nepokretnosti donese i nešto manje kirije, u 2021. godini su stanarine ponovo porasle, i to od 15% do čak 30%.
Primera radi, u opštini Stari grad nameštena garsonjera u drugom kvartalu 2020. godine mogla se iznajmiti za 390 evra, u trećem za 350 evra, da bi u poslednja tri meseca u godini cena pala čak na 280 evra. Međutim, u prvoj polovini 2021. godine mesečni zakup stambene jedinice iste strukture koštao je 300 evra, da bi se u trećem kvartalu cena popela na 335 evra.
Slično kretanje cena stanarina zabeleženo je i u ostalim beogradskim naseljima. Eksperti iz oblasti nekretnina uzdržani su po pitanju prognoza za sledeću godinu, ali o stagnaciji cena uglavnom najmanje ima reči.