Izborni dan bio pun tenzija, koje su povremeno eskalirale u fizičko nasilje, izjavio je programski direktor posmatračke misije CRTA Raša Nedeljkov. Kaže da je na po pet odsto biračkih mesta u Srbiji i Beogradu bilo zabeleženo „ponavljanje grubih kršenja izbornih pravila“.
„Izrazito loše organizovan i napet izborni dan bio je očekivan ishod kontinuiranog urušavanja integriteta izbornog procesa u celini, obeleženog jačanjem i usavršavanjem raznih vidova izborne korupcije i ugrožavanja biračkih prava građana“, rekao je Nedeljkov na konferenciji za novinare dan nakon izbora.
Naglasio je da je „najvažniji deo štete po kvalitet izbora učinjen pre izbornog dana“.
„U negativnoj sinergiji partija koje su podršku sticale nedemokratskim sredstvima, nerada institucija na zaštiti zakona i javnog interesa i neprofesionalnosti većeg dela najuticajnijih medija“, rekao je.
Na po pet odsto biračkih mesta u Srbiji i u Beogradu zabeleženo je kontinuirano ponavljanje grubih kršenja pravila, čime je ozbiljno ugrožen integritet izbornog dana na ovim mestima, ali obim tih incidenata nije mogao da utiče na konačne ishode izbora u Srbiji i Beogradu, ocenio je Nedeljkov.
„Tokom izbornog dana, uočena je nespremnost biračkih odbora da u punoj meri obezbede proces glasanja u skladu sa procedurama. O tome svedoči činjenica da 18 odsto biračkih mesta nije bilo pripremljeno u skladu sa procedurama, dok je na teritoriji Beograda taj procenat bio šest. Najčešće zabeležene nepravilnosti su: vođenje paralelnih evidencija unutar i oko biračkih mesta, narušavanje tajnosti glasanja, pritisci na birače i kupovina glasova“, kaže.
Prema rečima Nedeljkova, najvidljivije u većim urbanim sredinama jeste bilo to da je nakon zatvaranja biračkom mesta u 20 sati u Srbiji na 11 posto mesta bilo birača koji su želeli da glasaju, a na nešto manje od polovine tih mesta to pravo im nije omogućeno.
Nakon zatvaranja biračkih mesta u 20 sati, u Srbiji je na 11 odsto mesta bilo birača koji su hteli da glasaju, ali im je na nešto manje od polovine tih mesta to pravo u Srbiji uskraćeno. U Beogradu je u 20 sati na 27 posto biračkih mesta bilo birača koji su hteli da glasaju, ali im to na 12 odsto ukupnog broja mesta u Beogradu nije bilo dozvoljeno. U Srbiji su zabeleženi slučajevi povrede tajnosti glasanja na 14 posto biračkih mesta, dok je u Beogradu to slučaj na 10 odsto biračkih mesta. Na značajnom procentu biračkih mesta u Srbiji (11%) i u Beogradu (8%), članovi biračkih odbora ili birači snimali su dešavanja na biračkom mestu. Prisustvo trećih lica, neovlašćenih da prisustvuju procesu glasanja, zabeleženo je na 6 odsto biračkih mesta u Beogradu, dok je u Srbiji to bio slučaj na 4 odsto biračkih mesta“, naveli su iz Crte.
Najčešće zabeležena nepravilnost tokom izbornog dana je vođenje paralelnih evidencija birača unutar biračkih mesta, koje su i u Srbiji i u Beogradu zabeležene na 11 odsto biračkih mesta, rečeno je na konferenciji za novinare.
Kao još jedna od najčešće zabeleženih nepravilnosti ističe se i povreda procedura za glasanje van biračkog mesta, odnosno glasanje „od kuće“, što je u Srbiji zabeleženo na 12 odsto biračkih mesta, dok je u Beogradu to slučaj na 10 odsto mesta, kazao je Nedeljkov.
Pavle Dimitrijević iz Crte rekao je da je ta organizacija uputila sedam prijava policiji, i to zbog pet slučaja kupovine glasova i dva slučaja „bugarskog voza“.
„U čak sedam slučajeva su naši posmatrači bili očevici nezakonitih radnji, prikupili smo dovoljno informacija da ove slučajeve prijavimo MUP-u. Tih sedam prijava se odnosi na: Surčin, Šabac, Kula, Majdanpek, Žitorađu, Beočin i Železnik u Beogradu“, kazao je.
Dodao je da je to najveći broj prijavljanih slučajeva do sada, otkad Crta posmatra izborne procese.
Izborni dan bio pun tenzija, koje su povremeno eskalirale u fizičko nasilje, izjavio je programski direktor posmatračke misije CRTA Raša Nedeljkov. Kaže da je na po pet odsto biračkih mesta u Srbiji i Beogradu bilo zabeleženo „ponavljanje grubih kršenja izbornih pravila“.