• Da li je pravi trenutak za kupovinu ogreva

    Leto još nije počelo, a mnogi već razmišljaju o grejanju sledeće zime. Građani koji se greju na drva i pelet već obilaze stovarišta i kupuju ogrev, budući da je sada jeftiniji. I profesor Branko Glavonjić savetuje da se ne čeka septembar i oktobar, jer nije realno očekivati neki drastičan pad cena u narednom periodu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Da li je pravi trenutak za kupovinu ogreva
    Foto: Pixabay

    Branko Glavonjić je rekao za RTS da se građanima već od marta, aprila, savetuje da je pravo vreme da počnu sa nabavkom ogreva za sledeću grejnu sezonu. Trend pada cena drvnih goriva se nastavio i u maju.

    „Došlo je do pojeftinjenja od negde 500 do čak 1.000 dinara po prostornom metru, kada je u pitanju ogrevno drvo. To znači da su trenutne cene za metarsko drvo u Beogradu oko 8.000 dinara“, ističe profesor.

    Ako građani žele da kupe isečeno drvo, onda treba da plate oko 8.500 dinara. U odnosu na cene koje su bile u aprilu, mesecu, to je jeftinije za negde 500 do 700 dinara ili od šest do osam odsto.

    Međutim, kada je u pitanju Vojvodina, tu su cene, kaže, poprilično šarolike. Najskuplje je u Novom Sadu – 9.500 dinara, zatim preko 7.800 do 7.900 dinara u regionu Subotice i najpovoljnije u okolini Kovina – 7.000 dinara.

    Dodaje i da su cene drvnog ogreva u Centralnoj Srbiji, u regionu Šumadije, od 6.500 do 8.000 dinara, u istočnom delu negde između 7.000 i 7.700, a u Zapadnoj Srbiji od 7.500 do 8.500 dinara.

    Pre kupovine dobro proveriti cene peleta

    Veliko sniženje cena peleta od četiri do šest hiljada dinara desilo se početkom aprila, a u maju je došlo do dodatnog pojeftinjenja. Ono se kreće negde od 500 do 700 dinara u Beogradu, pa do 1.000 dinara u Šumadiji.

    „I trenutne cene na većini stovarišta u našoj zemlji se kreću od 25.200 do 29.000 dinara. Znači, čak i pelet istog proizvođača na različitim stovarištima ima različitu cenu. Preporuka je da potrošači pre nego što krenu u nabavku dobro provere cene onog peleta koji žele, jer će na različitim stovarištima naći različite cene“, ukazuje Glavonjić.

    Objašnjava da su fabrike, da bi se nekako oslobodile ili smanjile svoje zalihe, dodatno snizile cene i početkom maja.

    „I u tom trenutku fabričke cene po kojima trgovci kupuju pelet se kreću negde od 170 do 180 evra po jednoj toni. To je ispod cene koštanja. Fabrike svesno u tom trenutku prodaju pelet sa gubitkom da bi nekako došle do obrtnih sredstava koje su im neophodne za tekuće poslovanje. Proizvođači su u tom trenutku na kolenima“, ističe Glavonjić.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vremenska prognoza 12. novembar

    Oblaci koji donose slab sneg i kišu sutra do sredine dana ostaju iznad Srbije. Padavine popodne prestaju. Ostaje hladan vazduh. Ujutru od minus 1 stepen, najviše do 9. U Beogradu oblačno i hladno. […]

    Dačić: U Predsedništvu nije bilo policije

    Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su se na večerašnjem skupu opozicije čule brojne neistine i laži, u cilju napada na predsednika […]

    U toku vakcinacija divljih životinja protiv besnila

    Od besnila, neizlečive bolesti, koja se na čoveka prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom, u svetu svakoga dana umre 150 ljudi. Sa ciljem da se ova bolest među divljim životinjama u […]