Da li treba uvesti obavezu isplate 13. plate – zadovoljan radnik, efikasno poslovanje
U Srbiji ne postoji zakonska obaveza za isplatu 13. plate, a prema nezvaničnim podacima tu praksu primenjuje između 15 i 20 procenata poslodavaca.
Jedan od njih je i veliki strani trgovinski lanac u kojem za Euronews Srbija navode da je reč o poslovnoj praksi koja obezbeđuje i zadovoljnog radnika i efikasnost u poslovanju.
U Uniji poslodavaca Srbije navode da nisu svi u mogućnosti da isplaćuju te nagrade za zaposlene, dok u Sindikatu „Nezavisnost“ smatraju da bi kompanije koje imaju profit na kraju poslovne godine trebalo da imaju obavezu da taj profit na neki način podele kroz 13. platu.
Da je na tržištu radne snage konkurencija među poslodavcima velika jer i radnik je u stanju da bira posao sa boljim radnim uslovima i većom platom, smatra počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Dodaje da to može motivisati poslodavce da isplaćuju nagrade, ali da mnogi nisu u prilici da to i učine.
„Mislim da je osnovni razlog zašto to nije apsolutno primenjeno u svim situacijama i u tom odnosu između poslodavaca i zaposlenog praktično to što postoji veliki broj poslodavaca koji nije u situaciji da odvoji dovoljno novca, koji ima dovoljno profita iz koga može da isplati tu neku godišnju, da kažem, nagradu“, rekao je Atanacković za Euronews Srbija.
To što mnogi poslodavci ne isplaćuju 13. platu, sindikati tumače kao posledicu razmišljanja rukovodstava domaćih firmi.
„Mislim da je problem u menadžmentu koji smatra da su zaposleni tu da rade i da ne pitaju ništa, već da onu zaradu koju dobijaju na kraju meseca uzmu i da budu srećni zato što su zaposleni“, rekao je za Euronews Srbija Zoran Ristić iz Sindikata „Nezavisnost“.
Uporedna praksa pokazuje da postoje modeli za podizanje standarda srpskog radnika.
Tako je Zoran Ristić naveo primere gde je 13. plata zakonska obaveza.
„Imamo primer Portugala gde je takođe to zakonska obaveza. Imamo primere Austrije, Italije gde je to predmet kolektivnog pregovaranja i definiše se kolektivnim ugovorima. Imamo takođe primere Litvanije, primere Češke gde se to isplaćuje u odnosu na rezultate. Mislim da jedna zakonska odredba koja upućuje na to, najblaže rečeno da kompanije koje imaju profit na kraju poslovne godine imaju obavezu da taj profit na neki način podele kroz 13. platu za zaposlene predstavlja nešto što bi trebalo da bude standard i u Srbiji“, smatra Ristić.
Iz sindikata zaključuju da trenutno ne postoji inicijativa koja bi 13. platu učinila dostupnijom radnicima i da se za tako nešto moraju čekati izmene Zakona o radu.