• Deklaracije na proizvodima „šarena laža“ za potrošače

    Da prevare u vezi sa hranom nisu u potpunosti zakonski regulisane i sankcionisane pokazao je prvi izveštaj Državne revizorske institucije o bezbednosti hrane. I dok ne dobijemo efikasniji sistem kontrole tržišta, savet potrošačima je da uvek čitaju deklaracije i da hranu kupuju na mestima koja su za to predviđena.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Deklaracije na proizvodima „šarena laža“ za potrošače
    Foto: Pixabay

    Oznake „100 odsto prirodno“, „bez dodatih šećera i aditiva“ često su marketinški trik. Proizvođačima ne manjka mašte, pa kupujemo voćne sokove bez voća, lažni med i šećerne table u omotu čokolade, pokazao je revizorski izveštaj. Reklamama i oznakama na proizvodu ne možemo da verujemo, ali u najvećem broju slučajeva možemo verovati sastavu. Ipak, potrošači uglavnom ne znaju svoja prava i nemaju naviku da čitaju deklaracije.

    „I ugostiteljski objekti su u obavezi da nam daju deklaraciju hrane, u meniju ili kroz razgovor sa radnikom, ali suština je da moraju da je imaju. Mnogi je i imaju, ali širom Srbije to nije tako. Videćete to u Beogradu i Novom Sadu, možda i u Nišu i Kragujevcu, ali u ostalim ugostiteljskim objektima širom Srbije nećete ih videti“, kaže Jovanka Stojković Nikolić iz Asocijacije potrošača Srbije.

    Deklaracija je lična karta proizvoda i pored nedvosmislenog sastava sadrži i podatke o nutritivnim i energetskim vrednostima, kao i potencijalnim alergenima. Od pravila nisu izuzeti ni proizvodi iz rinfuze. U njihovom slučaju, problem nastaje kada se proizvod na prodajnom mestu otvori.

    „Samim tim, integritet takvog sadržaja je narušen i to više nije sadržaj za koji je proizvođač garantovao da je bezbedan i kao takvog ga pustio u promet. Objekti koji prodaju takvu robu moraju sagledati rizike i primeniti određene mere i dobru higijensku praksu kako ne bi narušili zdravlje potrošača“, napominje dr Miloš Bjelica sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu.

    Zakon o bezbednosti hrane sa pratećim pravilnicima u potpunosti je usklađen sa evropskom regulativom. Problem je primena, odnosno nedovoljna kontrola nadležnih inspekcija. Dok se to ne promeni, savet potrošačima je da čitaju deklaracije i da kupuju na proverim mestima. Ukoliko sumnjate u sastav i bezbednost kupljene hrane, adresa je potraško udruženje ili tržišna inspekcija.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Preminuo Dragan Marković Palma

    Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković […]

    JP Putevi Srbije: Bez zimske opreme ne krećite na put

    Javno Preduzeće „Putevi Srbije" informiše javnost da su tokom današnjeg dana usled intenzivnih snežnih padavina na gotovo celoj teritoriji Srbije, u više slučajeva teretna vozila proklizavala […]