• Direktor PIO fonda: Do kraja godine novo povećanje penzija

    Direktor PIO fonda Relja Ognjenović kaže da je u planu novo povećanje penzija do kraja godine, kao i da se traži način da se dodatno pomogne onima čija je penzija niža od prosečne penzije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Direktor PIO fonda: Do kraja godine novo povećanje penzija
    Foto: 013info

    Nakon prošlogodišnjeg kumulativnog povećanja penzija od 24,4 odsto i prosečne penzije od 485 evra, sledi novi cilj – da do 2030. godine prosečna penzija iznosi 750 evra, rekao je direktor PIO fonda Relja Ognjenović gostujući u Beogradskoj hronici RTS-a.

    “Potrudićemo se da do kraja godine izađemo sa novim povećanjem penzija, koliko će to biti, čekamo da vidimo koliko je učešće penzija u BDP-u“, rekao je Ognjenović.

    Prema njegovim rečima, posebna pažnja tokom ovog usklađivanja biće usmerena na one koji imaju penzije niže od prosečne.

    “Gledamo da pomognemo onima koji imaju do 40.000 i 45.000 dinara, da njima malo više podignemo penziju… Nije isto povećanje za nekoga ko ima 100.000 i za nekoga ko ima 30.000 ili 40.000 dinara. Videćemo da li će to biti klasično povećanje kroz penziju ili neki dodatak“, rekao je Ognjenović.

    Kako je najavio, očekuje se da svi potrebni podaci budu dostupni u julu, posle čega će se donositi odluka o visini povećanja.

    Brža izrada rešenja

    Ognjenović ističe i da je PIO fond dobio novi sistem, koji zaposlenima olakšava pristup podacima i omogućava bržu izradu rešenja.

    “Prebacili smo 380 miliona podataka u novu bazu, posle 30 godina smo zamenili sistem. On sada ne samo da funkcioniše, već je mnogo brži. Sada naš zaposleni može u realnom vremenu da uđe i na osnovu matičnog broja vidi sve podatke, bez ručnog proveravanja“, rekao je Ognjenović.

    Naveo je da se privremena rešenja izdaju najčešće za sedam dana, dok se na konačna čeka nešto duže.

    “Privremeno rešenje izdajemo ljudima koji čekaju neke podatke – inostrane penzije ili ako neki staž nije uplaćen, a nakon toga donosimo konačna rešenja – uglavnom dva-tri meseca, ali nekad se čeka i godinu dana kada nam inostrani fondovi ne dostavljaju podatke“, rekao je Ognjenović.

    Beneficirani staž i uslovi za penziju

    Govoreći o novom Pravilniku koji je stupio na snagu, a koji se odnosi na radna mesta na kojima se radni staž računa sa uvećanim trajanjem, Ognjenović je podsetio da se beneficirani radni staž odnosi na zanimanja sa povećanim rizikom.

    ”To su radna mesta gde je zdravlje ugroženo – vojska, policija, rudari, hemijska industrija. Za 12 meseci rada može se računati 14, 15, pa i do 18 meseci staža“, objašnjava direktor PIO fonda.

    Kada je reč o uslovima za penziju, podseća da se starosna granica za žene postepeno pomera.

    „U 2026. godini žene idu u penziju sa 64 godine i najmanje 15 godina staža. Cilj je da do 2032. izjednačimo uslove za muškarce i žene“, ističe Ognjenović.

    Ulaganja u imovinu fonda

    Komentarišući interesovanje javnosti za imovinu PIO fonda, Ognjenović je rekao da je normalno da se ljudi za to interesuju.

    “Jer svi ljudi ove zemlje smatraju da su učestvovali u imovini PIO fonda, uplaćivali doprinose. PIO fond je od tog novca gradio, radio čak i gradio neke auto-puteve, učestvovao u izgradnji bolnica, škola ranije“, kaže Ognjenović.

    Stoga, ističe da je imovina PIO fonda prethodnih godina značajno uvećana.

    „U poslednjih pet godina izgradili smo ili rekonstruisali 52.000 kvadratnih metara i obnovili devet filijala. Trenutno rekonstruišemo još pet objekata“, kaže Ognjenović.

    Posebno izdvaja objekat u Nemanjinoj ulici u Beogradu i ulaganja u modernizaciju uslova za korisnike.

    ”Želimo da i korisnici i zaposleni imaju bolje uslove. Nakon završetka radova 2027. godine, verujem da će svi biti prijatno iznenađeni“, dodaje Ognjenović.

    Više od 1,66 miliona penzionera u Srbiji

    Prema poslednjim podacima, u Srbiji ima više od 1,6 miliona penzionera.

    ”U Srbiji ima 1.663.000 penzionera. Ohrabruje što raste broj starosnih, a smanjuje se broj invalidskih penzija“, kaže Ognjenović.

    To, ističe, pokazuje da se sistem postepeno približava evropskim trendovima.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 10

    1. Čim stigne povišica oko nove godine počinju priče za povečanje oko sledeće nove godine.U svakoj zemlji je tako,ali bez reklamiranja.U Austriji svake godine se daju dvaput duple penzije.Imaju zagarantovanu visunu najniže penzije.

    2. PA I MOGLO BI BOLJE S OBZIROM DA IMAMO HRANU I ZA IZVOZ ALI DRUGI RESURSI SKUPI GAS.. NAFTA.. STRUJA TU DO 25 % BI MOGLO JEDNOM GODIŠNJE POVEĆAVATI I BILO BI OK I ZA DRŽAVU I ZA PENZIONER.. E OVE ŠTO ZOVEMO DOVIJALCE PA SLABE FIRME IM BILE I ŠKOLSKE SPREME SLABE MOŽE CRV.. KRST..

    3. To nema nigde u svetu da penzija bude veća od plata, da li ste normalni? Dabogda vam se seme zatrlo svima

    4. Ja sam dve god pošao ranije u penziju sa 41 god i 1 mesec i kažnjen sam 7,14,% da li je to normalno,?Ukinite kazne posle 65 godine .Koliko vam je potrebno vremena?

    5. Sta najavljujete jos i maju nesto sto se podrazumeva u decembru i januaru? Dosta bre vise!!!

    6. Stvarno ste dosadni sa pričom o povećanju penzija, koja će se desiti tek krajem decembra. Popeli ste se na glavu i Bogu i ljudima. Preko cele godine pričate, povećaće se penzije a one se povećaju tek krajem godine u decembru. Dosta bre više!

    7. U ovoj mojoj Srbiji nekad siti zadivoljni..siti su protiv gladnih,da mogu i to sto primaju uzeli bi im.MNOGI NEZASLUZENO DOBIJAJU PENZIJE I TO VELIKE.. TI SE NAJDALJE CUJU!Mnogi iz hrvatske na potpis svedoka ranjeni…muceni sa 35..40 godina primili penzije,a prave decu igraju fudbal,rade…a invalidi🤣hvala drzavi sto podize. Penzije prate cene..taman za racune.suprug prima 40.000 hiljada sa 30 g staza 60 g .a RACUN ZA STRUJU 26h.fabriku nemamo .ne grejemo se.. ali cike kazu da je to sve u redu.🙏.zivite i pustite druge da zive hvala

    8. A gde su lekovi, pogotovo za hronicne bolesnike, zašto se i na tome ne radi, sa malim primanjima pola penzije ode na lekove, a gde su su režije, bolnice u kojima jedva da ima po neki lekar, ili ces da čekas pola godine jer nemas para, a privatno za tog istog doktora koga juris po bolnici ima za dva dana.
      Gde su jadni invalidi, ko o njima vodi brigu?

    9. Gde se sedište pola miliona penzionera .,do pre neku godinu je bilo više od milion i sedamsto hiljada,
      Da li ih je to ubila Korona
      Ili Vakcina ,
      Ili nemaština i glad.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija