• Dobričanin: Devojke i žene da nose suzavac i elektrošokove sa sobom. Dozvoljeno da ih koriste u samoodbrani

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Kada je reč o granici samoodbrane, definicija je da se ne sme odgovoriti većom silom od one kojom ste napadnuti

    U Pančevu svaka šesta žena ne ide noću sama, u Zemunu svaka četvrta nosi suzavac da bi se osećala bezbednije, pokazuju podaci. O tome kako da žene i devojčice budu bezbedne ovog jutra u „Uranku“ na televiziji K1 govorila je advokatica Zora Dobričanin.

    – Devojke i žene su oduvek te koje su učene da se same štite i da zaštitu ne očekujemo od drugih. Ja sam lično devedesetih godina u tramvaju imala situaciju kada me je čovek spopao, naslanjao se na mene s leđa, bilo je mnogo muškaraca oko mene ali niko nije reagovao, već sam ga ja išutirala napolje na stanici. Ljudi su, s druge strane, oduvek učeni da gledaju svoja posla i da se ne mešaju, da ne pomažu.

    Kako je kazala Zora Dobričanin, žene se najpre brane svojim ponašanjem, ali dozvoljena su i druga sredstva o kojima, međutim, ne znamo mnogo.

    – Od 2016. godine i izmene Zakona o oružju i municiji dozvoljeno je nošenje biber spreja i eletrošokera isključivo u svrhu samoodbrane. Do tada su bili na D listi i bili zabranjeni, međutim, mnoge žene ne znaju da je to dozvoljeno. Moj savet je da bi što više žena i devojaka trebalo da ih nosi. To nas neće zaštiti od svih napadača, ali od nekih hoće. Kada je reč o granici samoodbrane, definicija je da se ne sme odgovoriti većom silom od one kojom ste napadnuti i da je to istovremeno odbijanje protivpravnog napada. Međutim, znamo da je veoma tanka linija u praksi i da te granice moraju da se promene i pomere – naglasila je Dobričanin.

    Ona je kazala da je fizička nadmoć muškarca nad ženom neupitna i da žene moraju imati način da se odbrane.

    – Moram da naglasim, međutim, da biber sprej nije suzavac. Suzavac je zabranjen. Bezbednost dece, omladine i žena najviše je ugrožena u internet prostoru. Preplavljen je taj prostor hejterima, navijačima i sličnima. Nadalje, mislim da bi moralo da se promeni i to da se nasilnici koji prebiju ženu više ne gone po privatnoj tužbi, već po službenoj dužnosti i da tužilac bude javni tužilac. Promeniti dosadašnjeg ovlašćenog tužioca za ovakve slučajeve, jer najveći broj tih nasilnika ne završi nikada u zatvoru – naglasila je Zora Dobričanin.

    Advokatica Zora Dobričanin kazala je i da je na roditeljima da brinu o bezbednosti svoje dece, naročito ženske.

    – Budite budni kada se vraćaju kući. Morate znati gde idu i sa kim. Sačekajte ih ispred kluba ili splava i vi ih odvezite kući.

    Kada je reč o granici samoodbrane, definicija je da se ne sme odgovoriti većom silom od one kojom ste napadnuti

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Produženo radno vreme pojedinih graničnih prelaza

    Uprava granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova obaveštava da je u saradnji sa nadležnim graničnim organima Republike Srbije i Mađarske, usaglasila radno vreme sledećih graničnih […]

    U četvrtak počinje 17. Festival nauke

    Sutra, u četvrtak, 12. decembra, počinje 17. Festival nauke, koji se od 12. do 14. decembra održava u halama 3 i 3a Beogradskog sajma na više od 8.000 kvadrata, s centralnom temom EVOLUCIJA […]