• DS: Sistem socijalne zaštite osetljivih grupa se raspao, ustanove nemaju ni licence za rad

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Potpredsednica Demokratske stranke Tatjana Manojlović upozorila je danas da se sistem socijalne zaštite osetljivih društvenih grupa u Srbiji praktično raspao i pozvala ne smenu sadašnje vlasti koja je odgovorna za takvo stanje u ovoj oblasti. Ona je rekla da većina državnih ustanova za smeštaj lica sa posebnim potrebama, dece i starijih osoba više nema licencu za rad, a da je mnoge poznate ustanove nikad nisu ni imale. Licenca je odavno istekla Prihvatilištu za odrasle i starije u Kumodraškoj ulici u Beogradu, Domu za smeštaj starih lica u Surdulici, gerontološkim centrima na Bežanijskoj kosi u Beogradu, Šapcu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Knjaževcu i još mnogim drugim, a nema ni naznake da se vodi bilo kakav postupak za njihovu obnovu. Najvećoj od pomenutih ustanova – Gerontološkom centru na Bežanijskoj kosi, koji ima više od 3.500 korisnika – licenca za rad je istekla još 2018. godine, saopštava DS.

    Naša najpoznatija ustanova za smeštaj dece bez roditeljskog staranja je ona u Zvečanskoj ulici u Beogradu, a ta ustanova nikad nije dobila licencu za rad, ili bar nema podataka da su je ikad imali. To je prvorazredni skandal pogotovo zato što je Zvečanska najviše prisutna u javnosti i što svi iz vlasti prosto hrle u tu ustanovu kako bi se slikali i reklamirali svoju tobožnju brigu za najosetljivije socijalne grupe. O stvarnoj brizi sadašnje vlasti za osetljive grupe najbolje svedoči to što gotovo sve ustanove za njihov smeštaj drže u potpuno neregularnom stanju i na taj način dezavuišu sistem socijalnog staranja,“ naglasila je Tatjana Manojlović.

    U dokumentu pod nazivom „Spisak svih izdatih licenci organizacijama socijalne zaštite“ koji je objavljen na zvaničnoj internet prezentaciji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, nema podataka da je licenca bilo kad izdata Domu za decu i omladinu ometenu u razvoju u Veterniku, Ustanovi za decu i mlade u Sremčici, Zavodu za smeštaj odraslih lica „Mala pčelica“ i brojnim sličnim ustanovama koje zajedno imaju više hiljada korisnika. Ovakvim odnosom državne vlasti prema važnim socijalnim ustanovama i njihovim korisnicima se krše zakoni i sva briga o osetljivim grupama prebacuje na zaposlene u tim ustanovama, a korisnici se „guraju“ u skupe privatne domove.

    Stepen razvoja jednog društva ogleda se i u odnosu prema najugroženijim socijalnim grupama, a iz ovih činjenica proističe da je taj odnos na istorijskom minimumu. Zato bi svi odgovorni za takvo stanje morali odmah biti smenjeni. Pošto to sadašnja vlast neće uraditi, pozivam građane da svi zajedno na izborima 3. aprila smenimo takvu vlast,“ poručila je potpredsednica Demokratske stranke Tatjana Manojlović.

    Potpredsednica Demokratske stranke Tatjana Manojlović upozorila je danas da se sistem socijalne zaštite osetljivih društvenih grupa u Srbiji praktično raspao i pozvala ne smenu sadašnje vlasti koja je odgovorna za takvo stanje u ovoj oblasti. Ona je rekla da većina državnih ustanova za smeštaj lica sa posebnim potrebama, dece i starijih osoba više nema licencu za rad, a da je mnoge poznate ustanove nikad nisu ni imale. Licenca je odavno istekla Prihvatilištu za odrasle i starije u Kumodraškoj ulici u Beogradu, Domu za smeštaj starih lica u Surdulici, gerontološkim centrima na Bežanijskoj kosi u Beogradu, Šapcu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Knjaževcu i još mnogim drugim, a nema ni naznake da se vodi bilo kakav postupak za njihovu obnovu. Najvećoj od pomenutih ustanova – Gerontološkom centru na Bežanijskoj kosi, koji ima više od 3.500 korisnika – licenca za rad je istekla još 2018. godine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]