• Dva upozorenja RHMZ: U neke delove Srbije stiže superćelijska oluja

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Meteorolozi upozoravaju na vremenske nepogode.

    Republički hidrometeorološki zavod izdao je dva upozorenja za današnji dan zbog nevremena.

    S jedne strane, izdato je upozorenje za područje Srbije na lokalnu pojavu grmljavinskih nepogoda sa većom količinom padavina i jakim i olujnim vetrom u zoni padavina za danas.

    „Danas nestabilno sa lokalnom pojavom grmljavinskih nepogoda sa jakim pljuskom za kratko vreme (preko 20 mm), ponegde gradom i kratkotrajno jakim i olujnim vetrom u zoni pljuska.“

    Tu je i upozorenje za područje Beograda na lokalnu pojavu jakog pljuska sa grmljavinom.

    „Danas nestabilno, posle podne i uveče sa pljuskovima i grmljavinom koji će u pojedinim delovima grada i okoline biti izraženiji, pa se očekuje veća količina padavina za kratko vreme, jak i olujni vetar u zoni pljuska.“

    Takođe, meteorolog Marko Čubrilo je na svom Fejsbuku naveo da nam se približava superćelijska oluja.

    „Danas posle podne i uveče nad delovima BiH, Hrvatske i Srbije jaka linija nestabilnosti (frontalna) koja će lokalno doneti snažne grmljavinske oluje, pljuskove i nepogode. Ponovo može biti superćelijskih razvoja uz pojavu tuče/grada, olujnog vetra i akumulacija od preko 20mm taloga za vrlo kratko vreme.“

    A šta je zapravo ta oluja i koliko je opasna?

    Ovi oblaci umeju da deluju apokaliptično i pravi su primer sile prirode.

    Pritom, superćelijski oblaci, koji su omiljena su meta lovaca na oluje i ljubitelja ekstremnih vremenskih pojava, zbog posledica koje znaju da ostave nisu nimalo omiljeni na područjima gde prouzrokuju štetu.

    Nik Viltgen, meteorolog portala Weather.com, objasnio je o čemu se zapravo radi.

    „Superćelijsku grmljavinsku oluju karakterišu postojane i snažne rotirajuće uzlazne struje. Ove oluje nastaju u nestabilnoj vazdušnoj masi, a nužan uslov za njihov nastanak je pomeranje vetra po visini. Obično pri tlu duvaju južni ili jugoistočni vetrovi, a u višim slojevima zapadni ili jugozapadni. Ovakva kombinacija vetrova po slojevima izaziva horizontalno rotirajuće kretanje vazduha u donjim slojevima troposfere. Isto to brzo uzdižuće kretanje vazduha koje pravi oluju, horizontalnu rotaciju vazduha pretvara u vertikalnu, a ta rotacija je često spektakularno vidljiva u strukturi ovog zastrašujućeg oblaka“, prenosi crometeo.hr.

    On dodaje i da struktura superćelijske oluje omogućava da kiša ili grad padaju prilično daleko od izvora toplog i nestabilnog vazduha koji hrani čitav sistem.

    „Te oluje se ne guše u svom vlastitom hladnom vazduhu, već u nekim slučajevima mogu da se gotovo netaknute održavaju satima, prekrivajući desetine, nekada i stotine kilometara površine ispod sebe. Superćelijske oluje često uzrokuju velika zrna grada, snažan vetar i tornada.“

    Meteorolozi upozoravaju na vremenske nepogode.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]