Formiranje liste deficitarnih zanimanja radi uvoza radne snage
Ministarstvo rada iniciralo je formiranje liste deficitarnih zanimanja koja bi omogućila da se radnici struka koje nedostaju u brojnim sektorima lakše „uvoze“ iz inostranstva. Uz već hroničan manjak vozača, nedostatak kadrova u Srbiji posebno je izražen i u građevinarstvu i medicini, navode iz Unije poslodavaca Srbije.
Privreda se već duže vreme suočava sa nedostatkom kadrova, jer određenih profila godinama nema dovoljno na domaćem tržištu rada, ukazuje Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije.
Komentarišući inicijativu Ministarstva rada za izradu liste deficitarnih zanimanja u cilju većeg angažovanja stranih radnika na tim pozicijama, ona je ocenila da to može samo donekle olakšati poslodavcima.
Jelena Jevtović ističe da uvoz strane radne snage nije dugoročno rešenje, već da su nužne fundamentalne promene u sistemu obrazovanja.
Dodatni problem sa angažovanjem stranih radnika, kako dodaje, je to što se oni u Srbiji ne zadržavaju dovoljno dugo.
S druge strane, Jelena Jevtović napominje da su mladi u Srbiji nedovoljno zainteresovani za zanatske poslove.
Tokom prošle godine u Srbiji je izdato više od 52.000 radnih dozvola strancima, što je skoro 70 odsto više u odnosu na 2022. godinu. Najviše stranih radnika došlo je iz Kine – 10.000, zatim iz Rusije – 8.000, iz Turske – 3.000, te iz Indije, Kube, Nepala, Bangladeša, kao i zemalja iz regiona Zapadnog Balkana.Od marta ove godine stupio je na snagu i sporazum o Slobodnom tržištu rada između Srbije, Severne Makedonije i Albanije.