• Skoro polovina saobraćajnih nesreća posledica je brze vožnje- kampanja „Uspori, život te čeka“ apel deci i roditeljima

    Gotovo polovina saobraćajnih nesreća posledica je brze vožnje, pokazuje zvanična statistika o broju poginulih i povređenih na našim putevima. Svake godine pogine oko sto mladih ljudi, između 15 i 30 godina. Agencija za bezbednost saobraćaja je zato pokrenula kampanju „Uspori, život te čeka“. Direktor Agencije Branko Stamatović naglašava da mladi ne smeju da koriste vožnju za dokazivanje, a da roditelji treba da što više vremena provedu u vožnji sa svojom decom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Skoro polovina saobraćajnih nesreća posledica je brze vožnje- kampanja „Uspori, život te čeka“ apel deci i roditeljima
    Foto: Pixabay

    Brza vožnja, alkohol i psihoaktivne supstance su uz neiskustvo mladih vozača najčešći razlog pogibije u saobraćaju, kaže direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović.

    Naveo je da je to razlog pokretanja kampanje „Uspori – život te čeka“ u organizaciji Aganecije za bezbednost saobraćaja, u saradnji sa Saobraćajnom policijom.

    Stamatović ističe da je cilj kampanje da se skrene pažnja na ograničenje brzine i poštovanje propisa.

    „Razgovarali smo sa mladima kako oni vide brzu vožnju i upravljanje automobilom“, rekao je Stamatović.

    Problem je što mlade osobe, starosti od 15 do 30 godina, vozači početnici percipiraju da automobil može da se zaustavi u trenutku.

    „Mladi misle da automobil može u sekundi da se zaustavi“, ističe Stamatović.

    Objašnjava da kada se vozilo kreće 50 kilometara na sat, ono u sekundi prelazi 14 metara, a za dve sekunde 30 metara, a da mu je  otprilike toliki i zaustavni put.

    Kapanja namenjena i roditeljima mladih vozača

    Rezultat kampanja koje organizuju jeste da se prihvate rizici, koje kampanjom naglašavaju, i dolazi do promene ponašanja, naglašava direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

    Kampanja „Uspori, život te čeka“ je namenjena i roditeljima i što širem auditorijumu, naglašava sagovornik RTS-a.

    „Želimo da roditelji sa decom provedu što više vremena u automobilu“, istakao je Stamatović pri čemu podrazumeva prvih nekoliko hiljada kilometara novog vozača.

    Shvatili su, kaže, da položen vozački ispit nije dovoljan da bi neko bio dobar vozač.

    „Roditelji da apeluju na njih (decu) da se odgovorno ponašaju jer podaci pokazuju da mladi najčešće ginu posle 11 sati uveče i u danima vikenda“, kaže Stamatović ističući da je reč o mogućoj potrebi za dokazivanje.

    Radionice i treninzi

    U saradnji sa Nacionalnom vozačkom akademijom organizovani su treninzi u okviru kampanje „Uspori život te čeka“.

    „Organizovani su treninzi u kojima će mladi unaprediti svoje vozačke veštine“ najavljuje sagovornik Stamatović.

    Brzina je za stazu, a ne za ulicu, naglasio je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja i zahvalio se automobilisti Dušanu Borkoviću koji je promoter kampanje.

    Simbolički će u okviru kampanje biti organizovane vožnje na karting stazama širom Srbije sa proslavljenim automobilistom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija