Uzgoj krompira je težak i neizvestan posao. Posle nekoliko loših sezona u ivanjičkom kraju magacini su prazni, javlja RTS.
Prošlogodišnji rod je prodat, ali uzgajivače sada brinu poskupljenje proizvodnje i umanjeni prinosi zbog suše.
Skoro tri decenije Madžarevići iz ivanjičkog sela Lisa bave se ratarstvom. Godišnje sa oko 20 hektara proizvedu od 350 do 450 tona merkantilnog i semenskog krompira. Dobar kvalitet duguju području gde reljef, klima i zemljište ne zahtevaju puno hemijskog tretmana, ali i čuvanju tradicionalnog načina proizvodnje.
„Faktički sva semenska roba koja se koristi za sadnju i u Vojvodini i u čačankom kraju i u šabačkom kraju dolazi sa ovih područja. Zato što to seme daje mnogo, mnogo bolje prinose nego seme koje ljudi mogu tamo da proizvode„, kaže za RTS Marko Madžarević, proizvođač iz sela Lisa kod Ivanjice.
Proizvodnja u planinskom kraju suvim ratarenjem, kažu, mukotrpan je i zahtevan posao. Uz sve pogodnosti ivanjičkog kraja za gajenje ove kulture, parcela pod krompirom je sve manje, pa proizvođače ne čudi uvoz.
„Kod nas ovde je svaka kuća nekad sadila kormpir, sad nas je možda sedmoro, osmoro koji sade, stari ne mogu to da rade, a i ovako je skupo, pa je i to razlog zašto je uzgajivača sve manje. Verovatno da manjka krompira na tržištu, zato se i uvozi„, kaže Radovan Zečević, proizvođač iz sela Kušići kod Ivanjice.
Dok su na planini Javor prošle godine bili zadovoljni solidnim prinosima, da se uveća ovogodišnji rod, kažu, možda će pomoći kasnije sorte. Zbog suše, smatraju, krompira će biti manje od dosadašnjih 25 do 30 tona po hektaru. A zbog poskupljenja proizvodnje još ne mogu da izvuku računicu.
„Uglavnom sve je skuplje, nešto i po tri puta. Najveća stavka je đubrivo, pošto mi na ovim našim područjima koristimo od tone i po do dve po hektaru. Zemlja je šeste, sedme klase tako da ako se ne stavi malo više đubriva, ne može se očekivati neki prinosi„, kaže Radovan Zečević.
U ivanjičkom kraju, ova rataska biljka je na drugom mestu posle uzgoja maline. Proizvođači nadaleko čuvenog krompira kažu da garantuju za kvalitet, snalaze se za plasman, ali još ne mogu biti sigurni da li će ove godine imati zaradu.
Uzgoj krompira je težak i neizvestan posao. Posle nekoliko loših sezona u ivanjičkom kraju magacini su prazni, javlja RTS.