• Kada se i u kojim situacijama deca trajno oduzimaju od roditelja

    Zbog snimka koji se pojavio na Tik-toku na kome majka iz Kaluđerice šamara dete i to prenosi uživo, morala je da reaguje policija. U medijima su se pojavile informacije da bi posle istrage ovo dete moglo da bude vraćeno majci. U kojim se situacijama deca trajno oduzimaju od roditelja.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kada se i u kojim situacijama deca trajno oduzimaju od roditelja
    Foto: Pixabay

    Porodični zakon kaže da se dete oduzima od onih roditelja koji grubo zanemaruju dete, navodi RTS.

    „Od fizičkog zlostavljanja, navikavanja ili učenja određenih štetnih radnji, nedavanje drugom roditelju da viđa dete ili neviđanje deteta, nestvaranje uslova za zajednički život sa detetom…“, kaže Dragan Vulević, ekspert za socijalnu zaštitu.

    Prema njegovim rečima, zakonodavac je naveo i neke druge slučajeve po proceni, jer pravna norma ne može uvek da pokrije sve životne situacije.

    U Centru za socijalni rad smatraju da je za dete najvažnije da živi u porodici i zato kada se razmatra mera izmeštanja, prvo se procenjuje da li je moguć smeštaj kod drugog roditelja, baka i deka, odnosno kod nekoga ko je detetu poznat.

    Ukoliko to nije moguće, traži se hraniteljska porodica, ali se u nekim slučajevima deca smeštaju i u prihvatilišta. Za 40 odsto dece stvore se uslovi da se vrate u biološku porodicu.

    “U ovom konkretnom slučaju prvo medijski se to zavrtelo i dobilo određeni broj praćenja u javnosti, pa je policija intervenisala i službeno reagovala obaveštavajući centar, naravno centar donosi odluku kojom privremeno oduzima dete dok se utvrde okolnosti slučaja“, rekao je advokat Simić.

    Građane je uznemirila vest da beba iz Kaluđerice može biti vraćena majci. Iz Drugog osnovnog suda su odgovorili da je okrivljenoj M. M određeno smeštanje u zdravstvenu ustanovu, Kliniku za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“ radi medicinskog veštačenja. U toku je i ispitivanje za šta su nadležne službe policije, tužilaštva…

    „Ukoliko nema slučaja, ako je to neko fingiranje i predstava koja nije realan životni događaj, dete se vraća roditelju. Ako to nije slučaj, poverava ga sa privremenog poverevanja u hraniteljsku porodicu ili instituciju, u trajni smeštaj se to prevodi, pod uslovom da nema drugog roditelja koji je funkcionalan i spreman da preuzme obaveze i brigu o detetu“, kaže advokat Željko Simić.

    Roditelj može i krivično da odgovara za nasilje u porodici i zanemarivanje deteta. Čak i ako je osuđen, ne mora da znači da će i automatski biti lišen roditeljskog staranja.

    Zakon kaže i da roditelji koji su lišeni roditeljskog staranja imaju obavezu izdržavanja deteta.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Incident tokom blokade Takovske ulice kod zgrade RTS-a

    Tokom blokade saobraćaja u Takovskoj ulici ispred zgrade RTS došlo je do incidenta oko podneva pošto je jedan od građana izašao iz automobila i nasilno uzimao kišobrane od okupljenih i bacao […]

    Poskupelo gorivo

    Na pumpama u Srbiji u narednih sedam dana maksimalna maloprodajna cena BMB 95 biće 181 dinara, dok je cena za evrodizel 197 dinara za […]

    Počela saslušanja u Tužilaštvu u Novom Sadu

    U Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici, kada je zbog obrušavanja nadstrešnice živote […]