• Kada život stane daleko od kuće – koraci koje treba preduzeti u slučaju smrti u inostranstvu

    Svi sa radošću čekamo trenutak kada ćemo spakovati kofere i krenuti na put, pogotovo u sezoni godišnjih odmora. Retko ko u tim trenucima razmišlja o mogućim komplikacijama i najgorem scenariju, da neko od putnika u inostranstvu premine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kada život stane daleko od kuće – koraci koje treba preduzeti u slučaju smrti u inostranstvu
    Foto: Pixabay

    Kada umesto magneta na moru morate da prikupljate dokumentaciju za pokojnika kako biste ga prevezli u matičnu zemlju, malo je reći da vam je ceo svet stao. Celu stvar u inostranstvu može da oteža nepoznavanje jezika, nemogućnost dolaska do određenih institucija.

    Prvi korak, ukoliko dođe do smrti, jeste zvanje bolnice koja će izdati potvrdu o smrti, uz koju se dobija sprovodnica za prevoz pokojnika iz inostranstva, navodi RTS.

    Pored ovoga, potrebna je potvrda o mestu sahrane i rezervaciji grobnog mesta, te potvrde o ispravnosti pogrebne opreme i samog prevoznog sredstva.

    Vlasnik pogrebnog preduzeća Radiša Mihajlović navodi da je potvrda o smrti najbitnija.

    „Onda dobijamo sanitarnu i idemo na odobrenje vlasti za transport. Kada je prirodna smrt prosleđujemo svu dokumentaciju za transport pokojnika uključujući inostrane papire sad zavisno koja je zemlja i normalno našem konzulatu“, rekao je Mihajlović.

    Situacija se komplikuje ukoliko je uzrok smrti ubistvo ili saobraćajna nesreća, jer je tada neophodna obdukcija koja se čeka nekoliko dana.

    „Najduže nam je bilo 4.000 km u jednom pravcu. To je na kraj Norveške, imali smo čak i Rusiju, Kazahstan, Tatarstan, Englesku već da ne govorim, to je već tu bliže“, navodi Mihajlović.

    U momentima smrti bliske osobe u inostranstvu važno je ostati pribran i obratiti se osiguravajućoj kući ukoliko je uplaćeno osiguranje.

    Limit putnog zdravstvenog osiguranja
    Miodrag Radić iz „Dunav“ osiguranja objašnjava šta sve pokriva osnovno putničko zdravstveno osiguranje.

    „Ono uključuje i troškove povratka odnosno prevoza preminulog osiguranika u zemlju prebivališta ili troškove organizacije sahrana u mestu u kome je došlo do smrti, to sve do iznosa od 5.000 evra koliko iznosi suma osiguranja za ovaj vid pokrića“, istakao je Radić.

    Direktor udruženja turističkih organizacija Srbije Juta Aleksandar Seničić naglašava da nesrećnih sitaucija ima svake godine.

    „Ima ne samo tih najgorih stvari smrtnih slučajeva već i teških operacija, moždanih udara i svega onoga što može da nam se desi u životu, dešava se to i na moru, nažalost velika većina ljudi to ne razume, ne percipira jer se oseća dobro pre nego što krene na put“, rekao je Seničić.

    Pre polaska na put je zato najbolje uplatiti polisu osiguranja koja košta oko 10 evra za 10 dana u inostranstvu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija