• Kako da platite drugu ratu poreza na imovinu ako niste dobili poresko rešenje

    Vlasnici stanova i kuća drugu ratu ovogodišnjeg poreza na imovinu treba da plate do 15. maja, a mnogi od njih još čekaju poresko rešenje koje pojedinima nije stiglo ni u e-sandučiće.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako da platite drugu ratu poreza na imovinu ako niste dobili poresko rešenje
    Foto: Pixabay

    Građani porez na imovinu plaćaju tromesečno, u iznosu utvrđenim rešenjem, predviđa Zakon o porezima na imovinu.

    Svaka od četiri rate u godini dospeva na naplatu u roku od 45 dana od dana početka tromesečja.

    Prva rata, koja se plaća do sredine februara, uvek je u iznosu poslednje prošlogodišnje rate.

    Ukoliko poresko rešenje ne stigne ni do 15. maja kada ističe rok za drugu ratu poreza, što je čest slučaj – građani treba opet da uplate iznos jednak poslednjoj rati iz 2023. godine, iz lanjskog rešenja.

    „Do dospelosti poreske obaveze po rešenju o utvrđivanju poreza na imovinu za poresku godinu, obveznik plaća porez akontaciono – u visini obaveze za poslednje tromesečje prethodne poreske godine“, precizira se u Zakonu o porezima na imovinu.

    Kada dobije rešenje od Poreske uprave, ukoliko su rate po rešenju veće od one koju je platio, razliku mora da doplati u roku od 15 dana, predviđeno je ovim propisom.

    Ako je, pak, uplatio više poreza nego dužan da plati prema obavezi utvrđenoj novim rešenjem – višak će mu se uračunati kao porez za namirenje dospelog neizmirenog poreza na imovinu za druge nepokretnosti, ili poreza za naredno tromesečje, ili će mu se, na zahtev – vratiti, kaže zakon.

    Zatezna kamata

    Za kašnjenje u namirivanju obaveza poreznici zaračunavaju zateznu kamatu po stopi od 16,5 odsto.

    Podsetimo, zatezna kamatna stopa koju primenjuju poreznici regulisana je Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji.

    Tako se za poreske dugove kaznena kamata računa po formuli „referentna kamatna stopa NBS plus 10 odsto“.

    „Na iznos manje ili više plaćenog poreza i sporednih poreskih davanja, osim kamate, obračunava se i plaća kamata po stopi jednakoj godišnjoj referentnoj stopi Narodne banke Srbije, uvećanoj za deset procentnih poena, primenom prostog interesnog računa od sto“, navodi se u članu 75 ovog zakona.

    Referentna kamatna stopa NBS je i dalje 6,5 odsto, što znači da je zatezna kamatna stopa na poreske dugove i dalje na nivou od 16,5 procenata.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Zaplenjena droga za silovanje, uhapšen muškarac

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu uhapsili su N. V. (1986), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo […]