• Kako do boljeg položaja radnika -predstavljen projekat za jačanje socijalnog dijaloga

    Međunarodna organizacija rada i EU predstavile su Beogradu projekat za jačanje socijalnog dijaloga u Srbiji.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako do boljeg položaja radnika -predstavljen projekat za jačanje socijalnog dijaloga
    Foto: Pixabay

    Realizuje se sa resornim ministarstvom, sindikatima i Unijom poslodavaca, socijalno-ekonomskim savetom i Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova. Evropska unija podržava projekat sa milion evra i trebalo bi da bude završen do kraja februara 2028.

    Međunarodna organizacija rada očekuje da Srbija do kraja godine domaće zakonodavstvo usaglasi sa potpisanom Konvencijom 81 o inspekciji rada, navodi RTS.

    Jovan Protić, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju navodi da je dobra vest što se Srbija nalazi u gornjoj trećini zemalja globalno u svetu od svih članica UN po broju ratifikovanih konvencija.

    „Kada je u pitanju sprovođenje određenih radnih standarda, tu stvari stoje malo drugačije“, rekao je Protić.

    Bolji položaj i prava radnika i snažnija državna uprava mogući su samo kroz jačanje socijalnog dijaloga.

    Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović ističe da socijalni dijalog mora da se vrati u institucije i u okviru zakona o radu i institute kakav je Socijalno-ekonomski savet.

    Čedanka Andrić, kao stav Ujedinjenog granskog sindikata „Nezavisnost“ iznosi potrebu da se zaustavi defragmentacija radnog zakonodavstva, da najbitinije odredbe koje regulišu radne odnose budu u zakonu o radu.

    Iz resornog ministarstva podsećaju da je trenutna stopa nezaposlenosti 8,2 odsto i da je postignut konsenzus socijalnih partnera o minimalnoj ceni rada za narednu godinu, koja će prvi put pokriti minimalnu potrošačku korpu.

    Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja navode da ih očekuje rad na novom zakonskom okviru.

    „Rad na zakonu će nam omogućiti da socijalni dijalog ne bude samo formalnost, već živa praksa u kojoj svi učestvuju“, rekao je ministar Nemanja Starović.

    Osnaživanje socijalnog dijaloga činiće preporuke u formulisanju novih zakona – o radu, o mirnom rešavanje sporova, o Socijalno-ekonomskom savetu i štrajku, zatim poboljšanje infrastrukture za dijalog na lokalu, obuke za učesnike u dijalogu i unapređenje postojećih registara i baza podataka.

    Emanuel Žiofre, šef Delegacije EU u Srbiji, navodi da socijalni dijalog donosi benefite.

    „Svedoci smo da socijalni dijalog između zaposlenih i poslodavaca pomaže poboljšanju uslova za život i bezbedan rad svih zaposlenih. Socijalna pravda vodi do dobre saradnje sa vladom, a veća produktivnost i do snažne države“, rekao je Žiofre.

    Srbija već sarađuje sa Međunarodnom organizacijom rada na bezbednosti i zdravlju na radu, promociji dostojanstvenog rada i uključivanju mladih na tržište rada kroz programe garancija za mlade.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Cena hleba ostaje 59 dinara

    Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500" kojom cena te životne namirnice ostaje na nivou od 59 dinara još šest […]