Kako roditelji mogu da paze šta im dete radi na TikTok-u i na šta treba da obrate pažnju ako dete koristi Snepčet
TikTok ima opciju „Porodično uparivanje“ (Family Pairing) koja omogućava roditeljima da imaju pristup aktivnosti deteta na ovoj društvenij mreži.
Roditeljstvo u digitalno doba može biti zastrašujuće, zbog čega neke društvene mreže nude načine da postave „zaštitne ograde“ korisnicima.
Funkcija porodičnog uparivanja omogućava roditeljima da povežu svoj TikTok nalog sa detetovim kako bi omogućili različite postavke sadržaja, privatnosti i digitalnog blagostanja.
Ukoliko se odlučite na ovaj korak važno je da razgovarate o funkcijama porodičnog uparivanja sa svojom decom i objasnite zašto ste odlučili da ih uključe.
Čak i ako nije omogućeno porodično uparivanje, roditelji mogu svojoj deci da ograniče vreme koje će provesti na ovoj društvenoj mreži, uključujući dnevno vreme ekrana i ograničeni režim, koji su zaštićeni lozinkom koju je postavio roditelj ili staratelj.
Ova podešavanja mogu da se razlikuju u zavisnosti od vašeg regiona i verzije aplikacije.
Snepčet je veoma popularna aplikacija koju mladi često koriste da bi se dopisivali i slali fotografije i snimke (snepove), ali takođe otvara vrata za upoznavanje stranaca i predatora.
Funkcija „nestajanja“ poruka Snepčet čini veoma primamljivim tinejdžere jer putem nje dele kompromitujuće fotografije ili vrše digitalno nasilje, a „Snepmep“ deli fizičku lokaciju korisnika što može biti zastrašujuća informacija za roditelje.
Negativni efekti Snepčeta su:
- Predatori – lako ostvarivanje veze sa strancima i Snepmep opasnosti
- Zavisnost od društvenih mreža – Pomoću Snepstrejk-a mogu se igrati igrice što „tera“ decu da duže ostanu u aplikaciji
- Vršnjačko nasilje – lako se širi u školi bez načina da se dokaže da je neko slao poruke koje „nestaju“.
- Mentalno zdravlje – stvaraju se nerealna očekivanja zbog selfi filtera i opcija za uređivanje fotografija
Roditelji bi trebalo da razgovaraju sa svojom decom o društvenim mrežama i podstiču ih da budu zadovoljni samim sobom. „Špijuniranje“ dece može uticati na njihovo poverenje i izazvati još više problema. Najbolja (i najteža) strategija je da ih naučite kako da budu bezbedni na mreži i da povremeno razgovarate kako biste proverili da li postoje potencijalna upozorenja.
TikTok ima opciju „Porodično uparivanje“ (Family Pairing) koja omogućava roditeljima da imaju pristup aktivnosti deteta na ovoj društvenij mreži.