• Lek za decu leptire stigao u Srbiju, dvoje počinje lečenje

    Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić rekla je da je lek za decu leptire, koji u proseku košta 600.000 evra, stigao u Srbiju, kao i da će dvoje dece danas početi svoje lečenje.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Lek za decu leptire stigao u Srbiju, dvoje počinje lečenje
    Foto: Unsplash

    Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) zaključio je okvirni sporazum za nabavku lekova za lečenje dve retke bolesti za decu leptire i eozinofilni ezofagitis, a novac koji će država izdvojiti iznosi 143,9 miliona dinara.

    „Mi smo među prvima prijavili za lek za decu leptire, to je u stvari genetska krema. Radi se o specifičnom retkom oboljenju, deca trpe bolove 24 časa. Upravo smo zbog toga aplicirali za lek, za nama su aplicirali Francuska i Nemačka, pa i ostali. Lek je stigao 15. avgusta, vršila se obuka lekara i već danas bi trebao da počne sa primenom u Srbiji“, rekla je Radojević Škodrićeva za TV Prva, prenosi Tanjug.

    Kada je reč o antibiotiku „palitreks“, Radojević Škodrićeva podseća da se on već tri godine ne proizvodi.

    „Pre tri godine smo javno izašli, rekli da je proizvođač prekinuo proizvodnju ‘palitreks’ sirupa i odmah obezbedili zamenu i to postoji više iz grupe cefalosporina antibiotičkih sirupa. Kada je u pitanju palitretska kapsula, njih ima sasvim dovoljno na tržištu, cefaleksin, antibiotika, kapsula ima sasvim dovoljno“, rekla je direktorka RFZO.

    Dodala je da kada je u pitanju sirup, njega ima, ali nema dovoljno.

    „I zbog toga se kao zamena koristi ‘pancef’, a kada je u pitanju cefalosporin, antibiotik koga su takođe naveli, on postoji i u obliku sirupa i u obliku kapsula, i njega ima sasvim dovoljno“, rekla je Radojević Škodrić.

    Govoreći o hormonima utrogestan i progesteron, istakla je da je progesteron izbačen iz proizvodnje u svim zemljama Evrope i Amerike.

    Kako je navedeno, lek progesteron (hidroksiprogesteron), koji se inače koristi za sprečavanje prevremenog porođaja, više nije u upotrebi jer su epidemiološke studije pokazale da jedna komponenta tog leka povećava rizik od nastanka karcinoma.

    „Postoji zamena, a to je novi oblik progesterona. Stavili smo ga na listu lekova i on će biti dostupan. Čim ga usvoji Vlada Srbije, potrebno je Republičkom fondu dva meseca da sprovede nabavku i da se lek nađe u apoteci“, navela je direktorka RFZO.

    Dodala je da će taj lek, od momenta usvajanja, u roku dva meseca, biti dostupan pacijentima u apoteci.

    „Dakle, da smirimo sve trudnice, ovaj problem je rešen stavljanjem novijeg leka na listu lekova“, rekla je Radojević Škodrić.

    Prema njenim rečima, kada je u pitanju treća grupa lekova za koje se spominju nestašice, to je hormon rasta.

    „Hormon koji se najčešće koristi jeste tzv. Novotropin od kompanije Novo Nordisk. Ovaj lek se prekida sa proizvodnjom, ne u Srbiji, već globalno u celom svetu. Dakle, kompanija je donela takvu odluku“, rekla je direktorka RFZO i dodala da postoji rešenje.

    Istakla je da postoji novi lek od druge kompanije – Fajzer koji je stavljen na listu lekova i čim se usvoji, u roku od dva meseca biće dostupan pacijentima. U periodu od 2016. do 2024. stavljeno je ukupno 100 lekova na listu prioriteta zdravstvenog sistema, kao i da je za sve te lekove dato je 16 milijardi dinara.

    „To podrazumeva da će za svake naredne lekove dati mnogo više, zato što se povećava broj pacijenata. Poređenje radi u periodu od 2000. do 2012. stavljeno je samo 49 lekova. Koliko je finansija tada dato, nema podatka, ali mogu da kažem da je to mnogo manje nego što bi za isti broj lekova sada bilo dato“, kaže Radojević Škodrić.

    Prema njenim rečima, najskuplji lek je tada bio 500.000 evra, a sada je najskuplji dva miliona.

    „Zatim za kolorektalni karcinom, u 29 bolnica širom Srbije se daje već dve godine. Novina je da od 1. oktobra kreće decentralizacija terapije za reumatske bolesti. Ukupno za reumatske bolesti smo stavili na listu lekova 11 inovativnih lekova, a od toga dva samo neće moći da se daju lokalnim bolnicama, zato što je zaista specifična primena“, istakla je direktorka RFZO.

    Kako je pojasnila to su to lekovi „Ritudžimab“ i „Inflidžimab“.

    „Uveli smo gotovo sve inovativne lekove za karcinom dojke. Dakle ne postoji zemlja na svetu gde možete da dobijate terapiju koje nema u Srbiji za karcinom dojke“, istakla je.

    Najavila je da je ono na čemu rade u budućnosti hematološka oboljenja i psorijaza i dodala da se, kada je reč o vakcini protiv raka pluća, još uvek sprovode kliničke studije.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Tokom dana kiša, uveče pad temperature

    U prvom delu dana očekuje nas oblačno i toplije vreme, mestimično sa kišom uz umeren i jak južni i jugoistočni vetar koji će ujutru imati i olujne […]

    Cena hleba ostaje 59 dinara

    Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500" kojom cena te životne namirnice ostaje na nivou od 59 dinara još šest […]