• Međunarodni dan borbe protiv beskućništva: Zašto beskućništvo i siromaštvo za državu nisu tema?

    Beskućništvo kao problem, nije adekvatno prepoznat od strane institucija države Srbije što potvrđuje i to da se ne zna ni okviran broj osoba koje se nalaze u ovoj situaciji, kao ni broj osoba koje trpe apsolutno siromaštvo, što najčešće ide „ruku pod ruku“ jedno sa drugim.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Međunarodni dan borbe protiv beskućništva: Zašto beskućništvo i siromaštvo za državu nisu tema?
    Foto: Unsplash

    Srbija još jedan Međunarodni dan borbe protiv beskućništva dočekuje sa malo relevantnih podataka koji se bave ovim problemom i bez konkretnih rešenja.

    Razlozi da osoba završi kao beskućnik su razni, ali siromaštvo je jedan od najizraženijih. Ipak, Srbija ne raspolaže tačnim brojem osoba u situaciji beskućništva, ali ni tačnim brojem građana koji žive u aposolutnom siromaštvu.

    Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u 2022. godini stopa rizika od siromaštva iznosila je 20 odsto, odnosno svaka peta osoba u Srbiji je bila u ovom riziku. Ukoliko se pogleda sveobuhvatnije, taj broj je i veći, jer je stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti iznosila 28,1 odsto.

    Osobe u riziku od siromaštva su tada bile one čiji je raspoloživi prihod niži od praga rizika od siromaštva, koji je u 2022. iznosio 26.509 dinara prosečno mesečno za jednu osobu.

    U najvećem riziku su bile osobe od 55 godina pa naviše i to 44,2 odsto ukupno.

    Ipak, kako navode i iz samog RZS-a, ova stopa ne pokazuje koliko lica je stvarno siromašno, već koliko njih ima prihod niži od praga prizika od siromaštva. Stvarne podatke nemamo, jer je Srbija 2020. godine prestala da prati stopu apsolutnog siromaštva.

    Razlog je, između ostalog, i to što je Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (SIPRU), koji je ove podatke pribavljao, prestao sa radom 2021. godine.

    Prema poslednje dostupnim informacijama iz 2020, procenat apsolutno siromašnih u Srbiji iznosio je 6,9 odsto, što znači da je u ovoj kategoriji bilo 446.000 građana.

    Ove godine su, međutim, agencije u okviru Ujedinjenih nacija (UN) izradile projekciju siromaštva u Srbiji za 2023. godinu, a podaci su pokazali da se 12,1 odsto građana Srbije nalazi u apsolutnom siromaštvu, što je oko 800.000.

    U Srbiji kao praktično jedino rešenje za pomoć siromašnim građanima postoji davanje socijalne pomoći.

    Međutim, prema tvrdnjama Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11, u poslednje dve godine više od petine korisnika izgubilo je pravo na novčanu socijalnu pomoć.

    Socijalna pomoć sada iznosi svega 11.674 dinara po pojedincu i, prema njihovim rečima, predstavlja tek 44 odsto iznosa prihoda koji je jednoj osobi potreban da bi prešla prag rizika od siromaštva.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Hladno i oblačno vreme

    Danas će biti oblačno i hladno, pre podne mestimično sa slabom kišom, na planinama uz provejavanje slabog snega. Posle podne uglavnom suvo. […]

    Vremenska prognoza 12. novembar

    Oblaci koji donose slab sneg i kišu sutra do sredine dana ostaju iznad Srbije. Padavine popodne prestaju. Ostaje hladan vazduh. Ujutru od minus 1 stepen, najviše do 9. U Beogradu oblačno i hladno. […]

    Dačić: U Predsedništvu nije bilo policije

    Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su se na večerašnjem skupu opozicije čule brojne neistine i laži, u cilju napada na predsednika […]