Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 25. novembra: Svaka žena ima pravo na život bez straha
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ističe važnost jedinstvenog angažovanja svih društvenih struktura u cilju eliminacije nasilja prema ženama i nasilja u porodici.
Svaka žena ima pravo na život bez straha, diskriminacije i zlostavljanja, a država, institucije, civilno društvo i građani imaju zajedničku obavezu da pruže sigurnost i osiguraju zaštitu ljudskih prava svake žene.
– Podsećamo da je nasilje nad ženama globalni problem koji pogađa milione žena i devojaka širom sveta. Nasilnik je najčešće partner, član porodice, ali može da bude bilo koji poznati ili nepoznati muškarac. Nasilje može biti verbalno, psihičko, seksualno, fizičko i ekonomsko. Ono se može desiti svakoj ženi. Neke žene godinama u tišini trpe sve ove oblike nasilja, što se neretko završi femicidom. Zato je važno ohrabriti žene žrtve nasilja i podići nivo svesti celokupnog društva da je ovaj način zloupotrebe moći neprihvatljiv, zabranjen i kažnjivc – navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je u Srbiji učinjeno mnogo, i na normativnom, i na planu razvoja institucionalne arhitekture, u sprečavanju nasilja nad ženama, ali je potrebno nastaviti sa obezbeđivanjem dostupnih mehanizama za zaštitu žrtava, kao i podizanjem svesti o značaju prijavljivanja nasilja. Prevencija mora biti osnova svih aktivnosti, a obrazovanje i promovisanje rodne ravnopravnosti ključni su za iskorenjivanje ovog društvenog zla.
I ove godine, Ministarstvo je aktivno uključeno u globalnu kampanju „16 dana borbe protiv nasilja nad ženama“, koja počinje 25. novembra, Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, i završava se 10. decembra, Međunarodnim danom ljudskih prava.
Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Ministarstvo je 22. novembra organizovalo Međunarodnu konferenciju „16 dana aktivizma – SVET BEZ NASILjA“, na kojoj je, o ovoj važnoj temi, govorio veliki broj uglednih predstavnika institucija u zemlji i regionu. Time je nastavljena prošlogodišnja kampanja „Stop femicidu!“ koju Ministarstvo sprovodi u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju – GIZ-om.
– Borba protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici jedan je od prioritetnih ciljeva Vlade Republike Srbije. Srbija ima dobar zakonodavni okvir – 2017. donet je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, 2016. godine u Krivični zakonik uvrštena su, kao posebna krivična dela, proganjanje, polno uznemiravanje i prinudni brak, 2018. godine usvojen je Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, a 2021. godine Zakon o rodnoj ravnopravnosti i izvršene izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije. Prostor za delovanje i unapređenje institucionalnog okvira i prakse i dalje postoji, pre svega na polju adekvatnijeg postupanja, zaštite žrtve i dužine trajanja razrešenja. Da bi se nasilje nad ženama i devojčicama u društvu smanjilo i nestalo, prvi korak je da svi mi, kao društvo i kao pojedinci, ne okrećemo glavu i ne ignorišemo zlo koje se, najčešće, dešava tu, blizu nas. Svako od nas ima dužnost da reaguje, pruži podršku žrtvama i prijavi svaku vrstu nasilja nadležnim organima. Samo udruženim snagama možemo izgraditi društvo u kome će svaka žena biti zaštićena, uvažena i slobodna – navedeno je se u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava.