Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: U Srbiji 15 žrtava od početka godine
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Ujedinjene nacije objavile su poražavajuće podatke koji ukazuju na globalni razmere rodno zasnovanog nasilja. Prošle godine širom sveta namerno je ubijeno 83.000 žena i devojčica, a čak 50.000 njih stradalo je od ruke partnera ili člana porodice.

Ovi podaci ukazuju da se u proseku jedan femicid dogodi na skoro svakih 10 minuta, što ovaj problem svrstava među najurgentnija pitanja bezbednosti i ljudskih prava na globalnom nivou.
Situacija je jednako zabrinjavajuća i u Srbiji. Od početka godine, prema dostupnim podacima, 15 žena ubio je poznat ili blizak muškarac – najčešće partner, bivši partner ili član porodice. Stručnjaci i organizacije koje se bave zaštitom žena godinama upozoravaju da su ovo samo najdrastičniji slučajevi, dok se veliki broj nasilja nikada ne prijavi.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se svake godine 25. novembra, kako bi se podigla svest o rasprostranjenosti nasilja, ohrabrile žrtve da potraže pomoć i podstakle institucije da deluju efikasnije u prevenciji i zaštiti.
