Mladi u Srbiji zbog manjka novca odustaju od studija
Mladi u Srbiji se sve teže osamostaljuju, a postoji niz prepreka koje ih u tome sprečavaju. Sve je manje onih koji se odlučuju da studiraju, pretežno iz finasijskih razloga, a oni koji se na to ipak odluče, ostaju da žive sa roditeljima ili se bore za mesto u domu, gde uslovi nisu na zavidnom nivou, kažu za Novu ekonomiju u Krovnoj organizaciji mladih (KOMS).
Menadžerka programa KOMS-a Gordana Adamov kaže za Novu ekonomiju da prema istraživanjima koja je sprovodila ova organizacija, oko 20 odsto mladih odustaje od daljeg školovanja jer nema dovoljno sredstava, dok 32 odsto njih tokom studija odustane kako bi izdržavali sebe ili porodicu.
„Mladi u Srbiji nakon završenih studija, u proseku dve godine traže prvi posao. Za prvi posao traži se neko veliko iskustvo, iako prvo radno iskustvo mladi najčešće dobijaju samo preko neplaćenih praksi“, rekla je Adamov.
Ona je dodala da postoji „niz aspekata koji mladima otežava da se osamostale, poput cena hrane i stanova, kao i da tek devet odsto mladih zarađuje sumu novca za koju većina smatra da je dovoljna za dobar život – 130 hiljada dinara i više“.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku za 2023. godinu kažu da je visokoobrazovne ustanove na svim nivoima i godinama studija ukupno upisalo 248.508 studenata, a broj dostupnih mesta u studentskim domovima ostaje svega 17.270, što je 6,9 odsto od ukupnog broja aktivnih studenata.
Međutim, pravo na život u studentskom domu nemaju svi, a oni koji ga imaju, moraju da ispunjavaju niz uslova poput broja datih ispita, proseka i naravno budžetskog finansiranja studija.
Zvanični podaci sa koliko godina se mladi u Srbiji osamostaljuju ne postoje, ali Adamov ocenjuje da je ovde to to tek oko tridesete godine.
Prema istrživanju KOMS-a, trećina mladih veruje da nikada neće moći da kupi stan, a njih 38 odsto veruje da će to moći tek između 30. i 45. godine, o čemu je Nova ekonomija već pisala.
Sa druge strane podaci za Evropu govore da se mladi osamostaljuju između 22. i 24. godine, što je znatno ranije nego u Srbiji.