• Neobični saobraćajni zakoni u Srbiji

    U Srbiji postoje saobraćajni propisi koji su, na prvi pogled, neobični, ali su deo zakonskih okvira koje vozači, pešaci i biciklisti moraju poštovati kako bi izbegli kazne. Uprkos njihovoj retkoj primeni, pravno gledano, podjednako su važna kao i sva ostala pravila te stoga vredi znati nešto više o njima.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Neobični saobraćajni zakoni u Srbiji
    Foto: Pixabay

    Ovo su neki od najneobičnijih pravila i kazni u saobraćaju koji često izazivaju pažnju javnosti ili iznenađenje kod onih koji budu kažnjeni za neke od ovih prekršaja.

    Vožnja bicikla bez ruku

    Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja, vožnja bicikla bez korišćenja obe ruke je prekršaj. Biciklisti moraju držati obe ruke na upravljaču, osim kada koriste ruku za signalizaciju promene smera. Kazne za prekršaj iznose od 3.000 do 5.000 dinara. Ova odredba ima za cilj da osigura stabilnost i kontrolu nad biciklom, ali često izaziva iznenađenje među biciklistima koji uživaju u vožnji bez ruku te neki posebno strog ili neraspoložen policajac uvek može da ih kazni za ovaj prekršaj.

    Pešačenje sa slušalicama na pešačkom prelazu

    Zakonski je propisano da pešaci ne smeju nositi slušalice pri prelasku pešačkog prelaza jer slušalice smanjuju pažnju i sposobnost da čuju zvučne signale. Ova odredba predviđa kaznu od 5.000 dinara za pešake koji krše ovo pravilo, čime se dodatno povećava odgovornost svih učesnika u saobraćaju. Ovaj zakon je od skora mnogo manje iznenađujuć jer su policajci u poslednjih nekoliko godina mnogo češće insistirali na njemu i u nekoliko navrata ispisali desetine kazni onima koji ih nisu videli na vreme.

    Vožnja bicikla sa slušalicama

    Vožnja bicikla dok se slušaju muzika ili drugi zvukovi putem slušalica spada u zabranjene aktivnosti prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja. Iako mnogi biciklisti vole da slušaju muziku tokom vožnje, zakonodavci ističu da ovaj običaj može skrenuti pažnju bicikliste sa saobraćaja, povećavajući rizik od nesreća. Kazna za ovaj prekršaj takođe iznosi do 5.000 dinara.

    Nepropisna odeća i obuća vozača automobila

    Pravilnik o ponašanju u saobraćaju reguliše i način oblačenja vozača, posebno obuću. Vozačima se zabranjuje upravljanje vozilom dok nose obuću koja može otežati vožnju, poput papuča ili klompi. Ova pravila postoje da bi se obezbedila potpuna kontrola nad vozilom u svim situacijama. Kazna za vožnju u nepropisnoj obući kreće se između 5.000 i 10.000 dinara, a cilj je sprečavanje mogućih nesreća koje nastaju zbog gubitka kontrole nad pedalama. Ove kazne su naročito česte u letnjim mesecima i tada i policajci obraćaju mnogo više pažnje na to kako smo obučeni i obuveni.

    Prljave registarske tablice

    Vožnja sa prljavim ili nečitljivim registarskim tablicama je kažnjiva. Registarske tablice moraju biti vidljive i čitljive u svakom trenutku, jer omogućavaju identifikaciju vozila u slučaju prekršaja ili nesreće. Ova kazna se može primeniti u svim situacijama, čak i nakon vožnje u lošim vremenskim uslovima, zbog čega vozači često negoduju, smatrajući da su kazne, od 5.000 dinara, nepravedne u ovakvim uslovima. Ipak, zakon je neumoljiv i iako se ove kazne svakako retko pišu, ukoliko neki pripadnik MUP-a odluči, on vam može kaznu za nečiste tablice napisati i odmah nakon ili čak i tokom vožnje u lošim vremenskim uslovima.

    Zabrana nepotrebne upotrebe zvučnih signala

    Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja, upotreba sirena u saobraćaju dozvoljena je samo u situacijama kada je potrebno upozoriti druge učesnike. Prekomerna ili nepotrebna upotreba može dovesti do kazni, posebno u zonama sa povećanom potrebom za tišinom, kao što su bolnice ili škole. Kazna za ovaj prekršaj iznosi do 10.000 dinara.

    Neispravni brisači i svetla

    Još jedna kazna vezana za vozače automobila odnosi se i na njihovu opremu. Vozači su zakonom obavezani da imaju ispravne brisače i svetla, čak i u letnjim mesecima kada je kiša ređa. Neispravni brisači ili svetla mogu dovesti do kazni, a ovaj propis ima za cilj očuvanje bezbednosti na putu, posebno u uslovima smanjene vidljivosti. Kazna za nepoštovanje ovog pravila iznosi između 5.000 i 10.000 dinara.

    Kazna za parkiranje u naseljenim zonama bez upaljenih svetala

    Zakon predviđa kazne za parkiranje bez upaljenih pozicionih svetala u naseljenim područjima noću ili u uslovima smanjene vidljivosti. Ovo pravilo je osmišljeno da poveća vidljivost parkiranih vozila, čime se smanjuje rizik od nesreća. Kazna za ovaj prekršaj može iznositi do 5.000 dinara. Ovo je još jedna kazna koja se retko primenjuje ali ukoliko policajac odluči, veće su šanse da kaznu za ovaj prekršaj piše u uslovima smanjene vidljivosti.

    Vozač mora imati pojas i na parkingu

    Još jedno neuobičajeno pravilo nalaže vozačima da vežu pojas čak i dok voze kroz parking. Iako se mnogi vozači ne pridržavaju ovog pravila, zakonski je obavezno i može rezultirati kaznom u iznosu do 10.000 dinara. Suštinski, ovaj zakon se svodi na to da vožnja nikada nije dozvoljena bez vezanog pojasa i zakon je tu neumoljiv.

    Zabrana vožnje bez rezervnog točka

    Propisom je predviđeno da svaki automobil mora imati rezervni točak ili odgovarajući set za reparaciju. Nedostatak rezervnog točka može se smatrati prekršajem i rezultirati kaznom do 5.000 dinara, s obzirom na to da bi vozilo bez rezervnog točka moglo blokirati saobraćaj u slučaju kvara. Ovo je kazna koja se najčešće piše u situacijama kada je već došlo do kvara i kada je vozač već blokirao saobraćaj.

    Kazna za korišćenje mobilnog telefona dok vozilo stoji u gužvi

    Upotreba mobilnog telefona dok vozilo stoji u saobraćajnoj gužvi takođe spada pod zakonski zabranjene radnje. Iako se mnogima može činiti da u gužvi nije opasno koristiti telefon, zakon predviđa kaznu do 10.000 dinara za ovaj prekršaj, jer i dalje može dovesti do odvraćanja pažnje.

    Zabrana vožnje prljavim vozilom

    Na kraju, iako mnogi ne obraćaju pažnju na spoljašnju čistoću vozila, zakon nalaže da automobil ne sme biti toliko prljav da ometa vozačevu vidljivost kroz stakla. Kazna za prljavo vozilo može iznositi do 5.000 dinara, čime se osigurava bolje održavanje vozila i bolja preglednost puta.

    Ova pravila i kazne su deo zakonskog okvira koji nastoji da poveća bezbednost svih učesnika u saobraćaju, i iako se neka od njih mogu činiti neobičnim ili nepotrebno strogim, ona uživaju istu važnost i primenljivost kao i sva ostala pravila za koja svi znamo. Stoga, pažljivo prilikom vožnje i obratite pažnju da ne kršite zakon, a da to i ne znate.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 2

    1. E pa nije bas tako. Voznja u papucama,sandalama je zabranjena,odnosno kaznjava se ali samo vazi za taksiste i profesionalne vozace. Taksisti ne smeju da voze ni u sorcevima i majcama na bratelama,jer nije kulturno. Mi,obicni vozaci smemo da vozimo u papucama. Ali ako dodje do saobracajne nezgode kaznjava se voznja u papucama. Tako pise u zakonu,provereno. Srecan put i bezbednu voznju zelim!

    2. To su zakoni koji je napisao neki pavijan sedeciu cošku. Trčite ispred rude te fasisticke Evrope i kopirate nesto od njih koje sa pamecu nema. Donosite neke potpise kojih bi se i mala beba postidela. Mucnite bre vise svojim mozgom ljudi budi te normalni vise i ne kopirajte prljave zakone sa zapada. Zna se sta je prljavi zapad i njihovi glupi panduri kada po ni da objasnjavaju u saobraćaju i prekrsaju. Pogledajte malo i tog pavijana prosvetlite kada piše neke zakone o saobraćaju jer ovo je da ti se zgadi.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Novi Sad: I dalje blokiran Filozofski fakultet

    Studenti "Stava" koji od juče blokiraju Filozofski fakultet u Novom Sadu kažu za 021.rs da su proveli mirnu noć i da su im profesori i građani doneli hranu i […]