Od početka godine u Srbiji ubijeno 27 žena, svaka treća je prijavljivala nasilje
Gotovo 90.000 žena i devojčica je tokom prošle godine ubijeno u svetu – najviše u protekle dve decenije. Većina ubistava je rodno motovisana. U Srbiji je od početka godine ubijeno 27 žena. Svaka treća žena koja je ubijena u partnerskim odnosima prethodno je prijavljivala nasilje. Najveći broj femicida dogodio se u domu žene. Organizacije civilnog društva apeluju na državu da izdvoji više vremena i novca i pruži adekvatnu pomoć preživelima.
„Pet žena svakog sata ubije neki od članova porodice, to znači da bi od svih žena koje su u ovoj prostoriji – deset moglo biti ubijeno sledeće godine. Da li razmišljate o tome?“, pita novinarka Melisa Mahtani.
O tome razmišlja javnost u Italiji nakon ubistva 22-godišnje devojke koju je u sedmom mesecu trudnoće ubio njen partner. Ona je bila 103. žrtva od početka godine.
„Ministar obrazovanja razmišlja da sada treba da se donese u školama plan edukacije o vezama, međuljudskim odnosima, ljubavi među ljudima. Ne samo kazne, kao što su elektronska narukvica, minimalna distanca, na kraju videli smo u praksi da oni sve to prekrše i na kraju izvrše ono što su naumili“, kaže Sanja Lučić, dopisnica RTS-a iz Italije.
Najveći broj femicida u domu žene
I kod nas, oni koji su pod merama, najčešće ih prekrše. Svaka treća žena koja je ubijena u partnerskim odnosima prethodno je prijavila nasilje. A mnoge su ćutanje platile glavom, jer nisu smogle snagu da prijave nasilnika.
„Ono što je poražavajuće jeste da vidimo da se najveći broj slučajeva femicida dešava u domu žena, gde dom treba da predstavlja bezbednije mesto, a nije. Vidimo da postoji i ta situacija da se ne procenjuju rizici. Imamo parole da se prijavi nasilje, ali izostane deo kada se nasilje prijavi da žene treba da budu bezbedne“, ukazuje Jovana Markulić iz Autonomnog ženskog centra.
Mnoge bi nasilje i prijavile, ali ne znaju kome da se obrate, koja su njihova prava i da li će biti bezbedne, tvrde upućeni. Iako pomoć najčešće dobijaju u vidu informacija, emocionalne podrške i osnaživanja, nekada, kažu, ni to nije dovoljno.
„Kažu da im je ključna za prijavljivanje podrška okoline, pre svega porodice i reakcija onih koji ih u institucije prime. Jedna pogrešna reč, kako su žene rekle u istraživanju, može da ih odvrati od njihove namere da to nasilje prijave“, ističe Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Poziv državi za veću pomoć
Istraživanja pokazuju da najvećim delom žrtve pomoć i podršku dobijaju od organizacija civilnog društva. A upravo odatle poziv državi – da izdvoji više vremena i novca i pruži adekvatnu pomoć preživelima.
„Naš je cilj ohrabriti žrtve, stvarati klimu u području prevencije kroz afirmaciju vrednosti dobrih praksi. I ukazivati na potrebu još odlučnijeg odgovora institucija kada je u pitanju i sprečavanje, ali i procesuiranje ovih nedozvoljenih dela“, poručuje Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Od početka godine u Srbiji je ubijeno 27 žena. Ne postoji registar nasilnika – njihov broj i sudbine poznate su samo iz medija, jer ne postoji druga evidencija.