• Oružje može biti bilo šta, napadač bilo ko – najavljene izmene propisa o oružju i municiji

    Posle napada ispred ambasade Izraela, aktuelizovana je priča o dostupnosti oružja, lakoći nabavljanja i merama koje sve to regulišu. Da će biti pooštrene, najavljuje ministar policije, kao i promene Zakona o oružju i municiji.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Oružje može biti bilo šta, napadač bilo ko – najavljene izmene propisa o oružju i municiji
    Foto: Pixabay

    Ranjavanje žandarma samostrelom ponovo je pokazalo da oružje može biti bilo šta, a napadač bilo ko. Srećom, napadnuti žandarm, obučen je da reaguje.

    „Svaka naprava koja je ručno prenosiva, potencijalna je opasnost za naše pripadnike, a i za građanstvo: mi kroz obuku gledamo da dosta stvari uigramo, pripremimo, predvidimo, i gledamo da predupredimo. I ako nam se desi situacija da reagujemo kao što je reagovao kolega ispred izraelske ambasade“, objašnjava pomoćnik komandanta Žandarmerije za obuku pukovnik policije Dalibor Otović.

    Napadnuti Miloš J. prvo je javio da je povređen. Pištolj je upotrebio kada se napadač vratio do njega, da završi započeto. Zna se i da je koristio samostrel koji je kupio u Zemunu, legalno, samo uz ličnu kartu i za 6.900 dinara.

    „Takve gluposti u zakonu koje pišu podhitno moraju da se menjaju. Da se usklade sa realnim životom, koliko ima slučajeva povređivanja dece vazdušnoim puškom. Neko ko je pisao zakon je procenio da samostrel nije opasan – pa kako nije opasan kad je žandarm zamalo izgubio život“, smatra ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

    Kako RTS navodi, na promeni propisa o oružju i municiji već se radi. Upućeni kažu, moraće da se usaglasi i sa drugim zakonom.

    „Radna grupa Ministarstva pravde, koja još od 2001. godine radi na proceni efektivnosti odredaba Krivičnog zakonika, najavila je već višekratno da će u oblasti krivičnih dela koje se odnose na nedozvoljenu proizvodnju, nošenje, držanje ili promet oružja i ekploziva zaoštravati kaznenu represiju, tako da je za očekivati da će ova dva propisa biti međusobno uslovljena, pa pretpostavljamo da će konsekventni Krivični zakonik zaoštravati represiju u ovoj oblasti“, kaže profesorka krivičnog prava KPU Ivana Bodrožić.

    Mladen Milošević sa Fakulteta bezbednosti ističe da oružje može da bude bilo šta i navodi kuhinjski nož kao primer.

    „Nije stvar u tome da se sva sredstva koja potencijalno mogu da naude čoveku eliminišu iz prometa, jer je to nemoguće, nego je stvar u dobroj prevenciji i bezbednosnoj kulturi, i operativnom radu službi bezbednosti“, naglašava Milošević.

    Postoje profesionalni samostreli i oni jeftiniji, izrađeni mahom od plastike. One, koji pripadaju D kategorji, može da kupi svako stariji od 16 godina. C kategoriju čine svi oni čija je sila zatezanja tetive preko 450 njutna – za njih je potrebna prijava policiji i dozvola za držanje.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]