Ove godine urađeno 30 kadaveričnih transplantacija
U našoj zemlji je od januara 2023. urađeno 30 kadaveričnih transplantacija, oko 2.000 pacijenata i dalje čeka organ kao jedini lek, a još je nepoznat broj preminulih koji nisu dočekali presađivanje bubrega, jetre, srca…
Zato je, nakon pandemije kovida 19, koja je gotovo zaustavila program transplantacije, Udruženje pacijenata „Zajedno za novi život” pokrenulo nacionalnu kampanju „Još si mi trag”, jer je bilo vreme da se stvari promene nabolje.
– Evropski dan donora je bio posvećen sećanju i neizmerljivoj zahvalnosti donorima i njihovim porodicama, koje su u najtežem trenutku, kada su se životi njihovih najmilijih ugasili, smogli snage i dali saglasnost za transplantaciju. Jedno „da” u najtežem trenutku može da znači spas i produžetak čak osam života. Međutim, i pored napora pacijenata, lekara, države, građani većinom ne pristaju da doniraju organe preminulog člana porodice i time produže život pacijentu kojem je organ neophodan. Koliko je situacija alarmantna, govori i podatak da se u Srbiji broj pacijenata koji čekaju transplantaciju organa ne smanjuje. I sa 30 transplantacija od početka godine, ova statistika svrstava nas na dno evropske lestvice – naglasio je Mladen Todić, predsednik Udruženja „Zajedno za novi život” i pacijent sa presađenom jetrom.
On naglašava da je svest građana na temu doniranja organa na veoma niskom nivou, a direktna posledica toga je trenutno stanje u programu transplantacije, koje je evidentno veoma loše. Prošle godine urađene su samo dve kadaverične transplantacije organa.
– Ono što obećava, a čemu je verujem doprinela i naša kampanja, jeste to što je od početka ove godine urađen mnogo veći broj kadaveričnih transplantacija nego cele prošle godine. To daje nadu svim onim pacijentima koji čekaju na najvažniji poziv u životu. Neophodna je edukacija kako bismo shvatili da je statistički gledano 20 puta veća šansa da nam zatreba organ, nego da budemo donori. A sa druge strane, apelujem na sve bitne činioce u društvu, državu, struku, pacijente, medije i crkvu da se uključe u podizanje svesti građana i da zajedničkim snagama otklonimo strahove koji prate ovu temu. Mi koji smo dočekali transplantaciju se svakog oktobra i juna javno zahvalimo našim donorima koji su nam spasili i produžili živote – dodaje Todić.
Udruženje „Zajedno za novi život” je u sklopu obeležavanja Evropskog dana donora organizovalo edukativnu tribinu pod nazivom „Ostavi trag” u amfiteatru Vojnomedicinske akademije, u saradnji sa Ministarstvom odbrane i Vojnomedicinskom akademijom. Osim tribine, udruženje je organizovalo po sedmi put akciju „Tijanin pohod na Divčibare” u čast Tijane Stojanović, koja je posle niza godina borbe sa cističnom fibrozom i transplantacije pluća, nažalost, izgubila bitku za život. Pored velikog broja pacijenata iz udruženja, akciji penjanja na Crni vrh na Divčibarama, ovoj akciji su se priključili i mnogi medijski radnici i lekari.