Sa aspekta zdravlja ljudi, po preporukama Svetske zdravstvene organizacije, toplotni talas je pojava od najmanje tri uzastopna dana kada je maksimalna dnevna temperatura vazduha iznad definisane kritične vrednosti, objavio je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Registrovan je toplotni talas od 11. do 13. jula na teritoriji grada Beograda i na području srednjobanatskog i podunavskog okruga, navodi Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Takođe, registrovan je toplotni talas od 16. do 18. jula na području severnobanatskog i zapadnobačkog okruga, kao i od 16. do 19. jula na teritoriji srednjebanatskog, južnobačkog, sremskog, braničevskog, i zaječarskog okruga.
Kako navodi Institut, od 17. do 19. jula toplotni talas je bio na području borskog okruga. U pomoravskom okrugu je toplotni talas zabeležen u periodu od 3. do 5. avgusta.
U periodu od 20. do 23. avgusta je na području severnobanatskog, srednjobanatskog okruga, na području sremskog okruga od 20. do 24. avgusta, a od 21. do 23. avgusta, na području severnobačkog, zapadnobačkog, južnobačkog okruga, u mačvanskom okrugu od 21. do 24. avgusta, a u borskom okrugu od 22. do 24. avgusta je zabeležen toplotni talas, ističu iz Instituta.
Na osnovu najnovijeg prognostičkog materijala u periodu od 26. do 28. avgusta postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa na severu zemlje, u pojedim delovima zapadne Srbije i na području Beograda.
Kako navodi Institut za javno zdravlje prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha biće u kategoriji veoma opasne pojave 26. i 27. avgusta na području mačvanskog okruga, 27. avgusta u severnobačkom okrugu, a u kategoriji opasne pojave u periodu od 26. do 29. avgusta na severu, delu zapadne Srbije i na području Beograda, a 28. avgusta u delu centralne i istočne Srbije.
Gde se očekuju termički uslovi i nivoi upozorenja?
Prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha biće u kategoriji veoma opasne pojave 26. i 27. avgusta na području mačvanskog okruga, 27. avgusta u severnobačkom okrugu, a u kategoriji opasne pojave u periodu od 26. do 29. avgusta na severu, delu zapadne Srbije i na području Beograda, a 28. avgusta u delu centralne i istočne Srbije, navode iz Instituta za javno zdravlje.
Veoma opasni vremenski uslovi su ozbiljno odstupanje mikroklimatskih i ambijentalnih uslova od onih u zoni termalnog komfora, što predstavlja povećanu verovatnoću za nastupanje težih manifestacija toplotnog stresa, poput toplotnog osipa, toplotnog edema, toplotne sinkope, toplotnih grčeva, toplotnog iscrpljenja i toplotnog udara.
Mere prevencije kada su vremnski uslovi veoma opasni koje propisuje Institut za javno zdravlje.
•Često menjanje čiste i suve odeće, trebalo bi primenjivati, kako kao preventivnu meru, tako i u slučaju već dijagnostikovanog toplotnog osipa.
•Smanjenje intenziteta fizičke aktivnosti ili skraćenje vremena izloženosti dejstvu povišene ambijentalne temperature.
•Redovni unos tečnosti (1 čaša vode/20 min) u ustaljenom ritmu, bez obzira na eventualno odsustvo osećaja žeđi.
•Pojava toplotnih edema gornjih i donjih ekstremiteta prevenira se regularno obavljenom aklimatizacijom na uslove povišene spoljne temperature vazduha (promena klimatskih zona). Do oporavka dolazi nakon boravka u hladnijem okruženju u trajanju od 1 – 2 dana.
•Na svaku pojavu konfuznosti, nesvestice, izrazito tople i suve kože potražiti hitnu lekarsku pomoć.
Na osnovu najnovijeg prognostičkog materijala u periodu od 26. do 28. avgusta postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa na severu zemlje, u pojedim delovima zapadne Srbije i na području Beograda.