• „Poklon“ države penzionerima od 20.000 dinara građane će koštati 288 miliona evra – bez kamate

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Poklon države penzionerima od po 20.000 dinara može se objasniti izbornom godinom, a koštaće državu 288 miliona evra, ne računajući kamatu.

    To je rekao profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić.

    On je za agenciju Beta, povodom najavljene pomoći penzionerima, rekao da će trend pomoći građanima u 2021. godini, biti nastavljen i 2022.

    „U Srbiji ima 1,69 miliona penzionera i ako svakom bude dodeljeno 20.000 dinara, to će nas koštati 288 miliona evra, ne računajući kamatu koju će svi građani Srbije platiti zajedno sa glavnicom zbog izborne godine“, rekao je Radonjić.

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao je pre dva dana da će svi penzioneri, nevezano za to da li su plaćali poreze i doprinose, dobiti krajem februara ili početkom marta naredne godine po 20.000 dinara.

    Neselektivna raspodela novca privredi i stanovništvu

    Radonjić je rekao da su antikrizne mere koje sprovodi Vlada Srbije tokom pandemije uspešne u delu očuvanja zaposlenosti u formalnom sektoru, a problem nastaje u neselektivnoj raspodeli novca privredi i stanovništvu.

    U privredi su, prema njegovim rečima, pomoć primile i one industrije koje su u vreme vrhunca pandemije imale rast, na primer poljoprivreda, prehrambena, duvanska i hemijska industrija imaju učešće od 13 odsto u bruto domaćem proizvodu (BDP) i rast od pet odsto u periodu kad je deljena pomoć.

    „Neselektivna raspodela novca stanovništvu, bez obzira na njegovo finansijsko stanje nema nikakvog opravdanja. U 2020. godini je za pomoć građanima potrošeno 600 miliona evra, a za 2021. se planira 500 miliona evra“, rekao je Radonjić.

    Dodao je da je zbog toga projektovani deficit budžeta za 2021. godinu 6,9 odsto BDP-a koji će se velikim delom finansirati novim zaduživanjem zemlje.

    Nevolja je, kako je rekao, u tome što je taj deficit projektovan za stopu privrednog rasta od šest odsto što je nerealna prognoza.

    „Realno je da će privredni rast u 2021. iznositi tri-četiri odsto zbog čega će javni dug narasti na nivo od preko 60 odsto BDP“, rekao je Radonjić.

     

    Poklon države penzionerima od po 20.000 dinara može se objasniti izbornom godinom, a koštaće državu 288 miliona evra, ne računajući kamatu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]