Projekat „eCarina“ do septembra 2027.
Projekat „eCarina“ koji je značajan korak ka modernizaciji carinskog poslovanja u Srbiji, jer uvodi automatizovane carinske postupke, planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, izjavila je danas pomoćnik direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.

Ona je rekla za Tanjug da ovaj projekat podrazumeva da se sva komunikacija sa carinskom službom odvija isključivo na elektronski način i da bez toga Srbija ne može da uđe u Evropsku uniju.
„Projekat eCarina podrazumeva da se sva komunikacija sa carinskom službom, odnosno da se sve carinske deklaracije, zahtevi, uverenja, kao i svi prateći dokumenti podnose isključivo elektronskim putem. U suštini ideja je da se smanji na najmanju moguću meru kontakt carinskih službenika, deklaranata, uvoznika i izvoznika“, rekla je Mirkovićeva.
Naglasila je da su benefiti od toga ogromni, jer, pre svega, nema dolazaka podnosioca deklaracija na carinske ispostave, osim u slučaju potrebe za fizičkim pregledom robe.
Prema njenim rečima, automatizacija sistema carinjenja omogućiće brže, jednostavnije i sigurnije carinjenje robe, što će značajno pojednostaviti carinske postupke za privatni sektor i olakšati trgovinu između Srbije i EU, ali i doprineti integraciji Srbije na evropsko tržište.
Mirkovićeva je navela i da projekat „eCarina“ finansira Evropska unija sa devet miliona evra, a sprovodi ga Uprava carina i Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU Ministarstva finansija.
Ideja je, kako je naglasila, da se uvođenjem ovih sistema omogući sprovođenje kvalitetnijih i temeljnijih kontrola i da se ne gubi vreme na administraciju i papirologiju.
Sagovornica Tanjuga je podsetila da je Uprava carina u maju 2023. godine započela projekat izgradnje četiri IT sistema i to sistem uvoza, izvoza, carinskih odluka i upravljanja carinskim obezbeđenjima.
Prema njenim rečima, sistem automatizovanog izvoza se primenjuje u svim državama članicama EU.
„Sistem automatizovanog izvoza je i za države EU relativno nov, a kada to kažem mislim da se i oni poslednje tri godine bave njegovom izgradnjom“, rekla je Mirkovićeva.
Ona je kazala i da sistem carinskih odluka članice EU primenjuju u proteklih možda pet do šest godina, a kada je reč o sistemu uvoza svaka država ima svoj sistem i ne postoji jednako pravilo za sve države.
Mirkovićeva ističe da je potrebno da se i privreda obuči za primenu „eCarina“ da bi ovi sistemi mogli nesmetano da funkcionišu, objašnjavajući da i sam projekat predviđa da poslednja godina projekta obuhvata obuku oko 5.000 predstavnika poslovne zajednice kako bi bili što bolji u primeni.
Objasnila je i da će se kada ovaj sistem zaživi, svi carinski postupci započeti u starom sistemu tako i okončati i da neće biti naglih promena.
„Kada ovi sistemi počnu da rade od određenog datuma, od tog dana nove deklaracije će se podnositi samo u novom sistemu. Znači, ono što je započeto u starom sistemu, tamo će biti i okončano“, rekla je Mirkovićeva.
Pomoćnik direktora Uprave carina je kazala i da privrednici očekuju da će im digitalizacija carinskih postupaka doneti značajne ekonomske benefite, jer eCarina omogućava brže i sigurnije carinjenje roba u uvozu i izvozu, čime će se smanjiti i čekanje i troškovi poslovanja.