Promene u očitavanju potrošnje električne energije – od juna tromesečno očitavnje brojila
„Elektrodistribucija Srbije“ ubuduće će promeniti način očitavanja brojila. Umesto dosadašnjeg mesečnog čitanja, primenjivaće se tromesečno očitavanje brojila.

To je za RTS rekla direktorka „Elektrodistribucije Srbije“ Biljana Komnenić. Još krajem februara građnima je omogućilo da mesečnu potrošnju mogu i sami da očitaju i dostave preko mobilne aplikacije.
Do sada je očitavanje bilo mesečno, a od juna period očitavanja biće drugačiji.
„Počinjemo da primenjujemo zakon o energetici, član 197a, u kome je očitavanje najmanje jednom godišnje. A mi ćemo shodno našem iskustvu, praksi, bolje je i za korisnike, a i za elektrodistribuciju, da očitavamo jedanput u tri meseca“, rekla je za RTS direktorka Elektrodistribucije Srbije“ Biljana Komnenić.
Potrošačima je ostavljena i mogućnost da sami očitavaju brojilo i putem aplikacije dostave podatke o potrošnji.
„Elektrodistribucija je u proteklom periodu radila na mobilnoj aplikaciji, gde već imamo prijavljenih preko 220.000 potrošača da se sami očitavaju. Elektrodistribucija je ugradila preko 600.000 pametnih brojila koja se mogu očitavati na mesečnom nivou. Mogu da se prijave i na elektrodistribuciju RS putem e-maila, tako da su mogućnosti i na broj telefona 0800 360 300, to je broj kontakt centra koji počinje sa radom 1. juna“, navodi Komnenić.
Čitanje nije obaveza za građane, ali im je to omogućeno jer je bilo primedbi na čitanje EDS-a. Stariji građani odnosno oni koji nisu vični novim tehnologijama mogu da pozivom na kol centar da daju podatke, ili mogu u svakoj distribuciji da predaju papir sa očitanim stanjem. Ipak, građanima će i dalje svakog meseca stizati računi.
„Kod potrošača koji imaju ugrađeno pametno brojilo, čitanje će biti svaki mesec, elektrodistribucija će očitavati svaki mesec, samo čitače će očitavati svaki mesec, korisnike, komercijalne kupce će očitavati svaki mesec, a ostali će biti na bazi procene u roku tri meseca potrošnje koju imamo. Procena će se raditi na bazi istorijskih podataka i softverskog modela“, rekla je Komnenić.
Kada je reč o istorijskim podacima Komnenić objašnjava da EDS za svakog potrošača ima podatke o potrošnji u proteklih 12 godina.
„Ili ukoliko je kasnije postao potrošač u tom periodu od kada je postao potrošač pa do danas. Zakon o energetici je usklađen sa evropskim pravilima i u drugim zemljama u okruženju. Na primer u Češkoj je čitanje jednom godišnje, kao i u Nemačkoj. Negde je kvartalno, ili šestomesečno“, rekla je direktorka „Elektrodistribucija Srbije“.
Do kraja godine trebali bi da se zameni još 600.000 brojila, što bi značilo da imamo 80 odsto zamenjenih brojila, što je evropski standard.
Kako da sam očitavam brilo u zgradi kada je ormar zakatančen, kljoča nema.Dali smem da razbijem katanac ?