Dan prosvetnih radnika – 8. novembar biće tradicionalno obeležen protestom, ali prvi put i performansom „Budućnost obrazovanja počinje danas” ispred Vlade Republike Srbije u Beogradu, najavila je Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, očekujući oko 2.000 svojih članova, i pozvavši ostale sindikate da im se pridruže radi zajedničkog interesa.
Obimna administracija, nestručno zapošljavanje, nepoštovanje posebnog kolektivnog ugovora, izostanak socijalnog dijaloga, neisplaćeni putni troškovi, jubilarne nagrade, socijalna pomoć, sudski sporovi zbog neisplaćenih toplih obroka, regresa i naknada za rad po IOP-u, samo su neki od nagomilanih problema koji pritiskaju zaposlene u prosveti, rekao je potpredsednik USPR Vojvodine Joca Kopčić, dodavši da kad god pomisle da su dotakli dno, nešto ih demantuje.
Prosečna plata u Srbiji 75.000 dinara, a u prosveti oko 69.000
„Unija je sve vreme ukazivala na probleme, ali i nudila rešenja”, napomenuo je Kopčić. „Ministarstvo prosvete je uglavnom ostajalo nemo, smatrajući nas suparničkom stranom, a ne partnerima.”
Kako kaže sagovornik, akcenat stavljaju na svoje izuzetno niske zarade.
„Poražavajuća je činjenica da je prosečna plata u Srbiji 75.000 dinara, a u prosveti oko 69.000. Ove kalendarske godine dobili smo povećanje od sedam posto, ali je ga je inflacija pojela. Želimo da rebalansom budžeta nadoknadimo taj minus, pa tražimo korekciju zarade od 20 posto. Posebnim kolektivnim ugovorom dato nam je pravo na Svetosavsku nagradu, ali nam nijednom nije isplaćena, pa je dug porastao na 60.000 dinara. Ovoga proleća smo dobili ’pomoć’ od 10.000 dinara. Nama pomoć ne treba, treba samo da nam vrate ono što duguju, a to je u ovom slučaju 50.000 dinara. Naš sledeći zahtev je kvalitetan socijalni dijalog u rešavanju problema i administrativnih obaveza, a potom smanjenje broja učenika u odeljenju na 24, kako bi se povećao kvalitet nastave, a samim tim i broj odeljenja, čime bismo rešili gorući problem: tehnološke viškove i kolege sa smanjenom normom”, napominje.
Prema rečima predsednika USPRV Zvonimira Jovića, tokom socijalnog dijaloga sa resornim ministarstvom i vladom proteže se isti izgovor.
„Kada počnemo da pričamo, uvek kažu: za prosvetu nema para, mnogo vas je”, objašnjava Jović. „Treba shvatiti da prosveta nije potrošnja, ona je investicija u budućnost ove zemlje. Svojevremeno je premijerka izjavila kako treba da nađemo još jedan posao, a posle to pokušala da ispravi. Izvinite, ali nismo se školovali da radimo dva-tri posla kako bismo preživeli. Moja supruga, recimo, ima preko 20 godina radnog staža u školi, a kako nije odeljenjski starešina, njena mesečna plata je maksimum 73.000 dinara, što je još uvek ispod proseka. Godine 2015, kada smo izlazili iz štrajka, tadašnji premijer, a današnji predsednik države, rekao je da će prosveta u tom pogledu biti prioritet. Ispunio jednom i nikad više. Znam da ljudi masovno odlaze iz zdravstva, ali ne možemo doći u situaciju da medicinska sestra ima veća mesečna primanja od nastavnika. Treba da krenemo od pravednih platnih razreda.”
Obrazovanju u Srbiji obećan je rast zarade od 12,5 posto 2023. godine, ali to ne zadovoljava USPRS, pa ni ostale sindikate, koji traže i više od 20 procenata, objašnjava Jović.
„Da ne bude zabune, mi smo tražili minimum 20 posto kako bismo krenuli od nečeg. Tri puta po 20 procenata vanrednog povećanja dovelo bi nas do željenog nivoa. A tih 12,5 posto, koje su najavili od januara, opet su mala prevara države, budući da se buyet donosi u novembru, a primenjuje od decembra, dok oni to čine od januara, a isplaćuju u februaru, što je nekorektno”, objasnio je Jović.
Dan prosvetnih radnika – 8. novembar biće tradicionalno obeležen protestom, ali prvi put i performansom „Budućnost obrazovanja počinje danas” ispred Vlade Republike Srbije u Beogradu, najavila je Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, očekujući oko 2.000 svojih članova, i pozvavši ostale sindikate da im se pridruže radi zajedničkog interesa.