• Rekordna potrošnja uglja – ima li budućnosti za „energent prošlosti“?

    Prema izveštaju Međunarodne agencije za energiju svetska potrošnja uglja ove godine povećena je na rekordnih 8,77 milijardi tona.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Rekordna potrošnja uglja – ima li budućnosti za „energent prošlosti“?
    Foto: Pixabay

    Energetski analitičar Željko Marković izjavio je za RTS da osetniji pad potrošnje tog energenata možemo da očekujemo od 2030. godine, kao i da je potražnja sada na vrhuncu.

    Ugalj često nazivaju „energentom prošlosti“, ali globalna potražnja za njim ponovo raste.

    Marković, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da su maksimumi potražnje za tim energentom, koji se koristi za proizvodnju električne energije, ove godine dostignuti.

    „Tranzicija ide svojim tokom. Uvode se obnovljivi izvori energije, ali zemlje sa velikim privredama, poput Kine i Indije, i dalje koriste dosta uglja u poređenju sa Evropom, gde se potrošnja smanjuje“, ističe Marković.

    Termoelektrane kao strateška rezerva

    Marković podseća da Kina sprovodi dekarbonizaciju i gradi 26 nuklearnih elektrana. „Osim prelaska na nuklearno gorivo, Kina je jedan od lidera u izgradnji obnovljivih izvora energije, poput solarnih i vetroelektrana“, kaže Marković.

    Prema njegovim rečima, Nemačka je proizvodila mnogo energije iz uglja, ali je taj kapacitet polako gašen. Marković podseća da Nemačka, ipak, termoelektrane koristi kada dođe do krize u snabdevanju strujom.

    „To se zove strateška energija. Predlagali smo da i u našoj tranziciji imamo takve pogone u strateškoj rezervi, koja košta jer moraju uvek biti spremni“, navodi Marković.

    Sa druge strane, kaže, i problem sa snabdevanjem gasom u Evropi izazvao je da elektrane u Nemačkoj nastave sa radom, budući da se gas vidi kao prelazni energent, koji ima manju emisiju štetnih gasova u atmosferu od sagorevanja uglja.

    „Gas bi trebalo da nam pomogne do 2050. godine da pređemo sa fosilnih goriva. Suviše intervencija na tom tržištu ne može da urodi plodom jer ono mora da funkcioniše po svojim principima“, ukazuje Marković.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vremenska prognoza za petak, 27. decembar

    Na severozapadu i zapadu pretežno sunčano. U ostalim predelima oblačno, a jedino je na jugoistoku posle podne ponegde moguće provejavanje snega. Ujutru se očekuje slab mraz, tokom dana do 6 […]

    Magla na planinama: Vidljivost 100 do 500 metara

    Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je da se danas na planinama u večernjim časovima može očekivati magla koja će smanjivati vidljivost na 100 do 500 metara, lokalno i […]