• Roditeljske viber grupe i zaštita ličnih podataka dece – Koliko je opasno deliti JMBG i LBO

    Viber grupe, bilo da su u pitanju školske ili za neke vannastavne aktivnosti, svakodnevica su svih roditelja školaraca.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Roditeljske viber grupe i zaštita ličnih podataka dece – Koliko je opasno deliti JMBG i LBO
    Foto: Pixabay

    Osim za komunikaciju i razmenu bitnih informacija sa učiteljima, trenerima, vaspitačima, ponekad se koriste i za slanje elektronskih uplatnica, ali i ličnih podataka dece u različite svrhe. Ovakva praksa, međutim, može biti opasna jer može dovesti do zloupotrebe ličnih podataka dece.

    Jedna od prvih aktivnosti roditelja pri polasku deteta u školu je ulazak u viber grupu, putem koje dobijaju najvažnije informacije od učiteljice, a neretko je to slučaj još u vrtićima.

    Kada se na to dodaju roditeljske grupe za neki sport, ukoliko dete trenira, ili za neke druge vannastavne aktivnosti koje pohađa, broj ovih grupa samo se povećava.

    Najčešće, one služe za komunikaciju sa učiteljima, vaspitačima, trenerima o bitnim informacijama u vezi sa organizacijom rada i u velikoj meri štede vreme koje bi bilo utrošeno za roditeljske sastanke. Ipak, svedoci smo da neretko na ovaj način roditelji šalju elektronske uplatnice na kojima se vide podaci bankovnog računa, kao dokaz da su izvršili tražena plaćanja, ili pak lične podatke dece, poput JMBG-a ili LBO-a zdravstvene knjižice (lični broj osiguranog lica), za različite potrebe poput sistematskih pregleda i sl.

    Iz kancelarije Poverenika za zaštitu podataka ličnosti za N1 navode da slanje i prikupljanje ovakvih ličnih podataka na takav način da svaki član grupe ima uvid u poruke svih ostalih članova može dovesti do zloupotrebe, odnosno povrede podataka o ličnosti.

    „Naročito imajući u vidu opasnost od neovlašćenog otkrivanja ili pristupa ovim podacima, čime se značajno povećava verovatnoća nastupanja štetnih posledica“, navode iz kancelarije Poverenika u odgovoru za N1.

    Kada je zakonito prikupljati lične podatke?

    Dodaju i da bi obrada podataka poput jedinstvenstvenog matičnog broja građana (JMBG) i ličnog broja osiguranog lica (LBO), koji predstavljaju podatke o ličnosti, bila zakonita, mora biti ispunjen jedan od šest uslova propisanih Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti:

    Lice na koje se podaci o ličnosti odnose je pristalo na obradu svojih podataka o ličnosti za jednu ili više posebno određenih svrha;
    obrada je neophodna za izvršenje ugovora zaključenog sa licem na koje se podaci odnose ili za preduzimanje radnji, na zahtev lica na koje se podaci odnose, pre zaključenja ugovora;

    • obrada je neophodna u cilju poštovanja pravnih obaveza rukovaoca;
    • obrada je neophodna u cilju zaštite životno važnih interesa lica na koje se podaci odnose ili drugog fizičkog lica;
    • obrada je neophodna u cilju obavljanja poslova u javnom interesu ili izvršenja zakonom propisanih ovlašćenja rukovaoca;
    • obrada je neophodna u cilju ostvarivanja legitimnih interesa rukovaoca ili treće strane, osim ako su nad tim interesima pretežniji interesi ili
    • osnovna prava i slobode lica na koje se podaci odnose koji zahtevaju zaštitu podataka o ličnosti, a posebno ako je lice na koje se podaci odnose maloletno lice.

    S druge strane, kako kažu, prikupljanje ovih podataka putem Viber grupe, na takav način da svaki član grupe ima uvid u poruke svih ostalih članova grupe, putem kojih se dostavljaju traženi JMBG i LBO učenika, predstavljalo bi postupanje suprotno načelu „integriteta i poverljivosti“, što je takođe propisano navedenim zakonom.

    Maloletnici nemaju dovoljno razvijenu svest o zaštiti svojih podataka

    Naime, Zakon propisuje da se podaci o ličnosti moraju obrađivati na način koji obezbeđuje odgovarajuću zaštitu podataka o ličnosti, uključujući zaštitu od neovlašćene ili nezakonite obrade, kao i od slučajnog gubitka, uništenja ili oštećenja primenom odgovarajućih tehničkih, organizacionih i kadrovskih mera („integritet i poverljivost“).

    Kada je reč o bezbednosti, odnosno o riziku prilikom prikupljanja podataka o ličnosti, iz kancelarije poverenika posebno ukazuju na član 52. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. U njemu je propisano da u skladu sa nivoom tehnoloških dostignuća i troškovima njihove primene, prirodom, obimom, okolnostima i svrhom obrade, kao i verovatnoćom nastupanja rizika i nivoom rizika za prava i slobode fizičkih lica, rukovalac i obrađivač sprovode odgovarajuće tehničke, organizacione i kadrovske mere kako bi dostigli odgovarajući nivo bezbednosti u odnosu na rizik, te da se prilikom procenjivanja odgovarajućeg nivoa bezbednosti posebno uzimaju u obzir rizici obrade, a naročito rizici od slučajnog ili nezakonitog uništenja, gubitka, izmene, neovlašćenog otkrivanja ili pristupa podacima o ličnosti koji su preneseni, pohranjeni ili obrađivani na drugi način.

    Iz kancelarije Poverenika ističu da ta institucija svakodnevno evidentira predstavke građana koje za predmet imaju obradu podataka o ličnosti suprotno Zakonu, ali da se manji broj ovih predstavki odnosi na obradu podataka o ličnosti maloletnika.

    „Po prirodi stvari, oni nemaju dovoljno razvijenu svest o zaštiti svojih podataka o ličnosti, pa tako često ne prepoznaju narušavanje sopstvenih prava zagarantovanih ovim zakonom“, navodi se u odgovoru Poverenika.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Poreske obaveze koje nas očekuju u oktobru

    Prvi datum u poreskom kalendaru za deseti mesec je ponedeljak, 7. oktobar. Do tada izvođači estradnog programa imaju obavezu da dostave obaveštenja o zaključenim ugovorima za septembar o […]