• Srbija dobila prevodilački centar za znakovni jezik

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Prvi Nacionalni prevodilački centar za znakovni jezik otvoren je u Beogradu. Svakodnevno unapređenje položaja osoba sa invaliditetom, njihovo aktivno uključivanje u društveni život i stvaranje Srbije bez barijera, jedan su od prioriteta, poručila resorna ministarka Darija Kisić Tepavčević.

    Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je, na svečanosti u Gradskoj organizaciji gluvih Beograda, na znakovnom jeziku čestitala Međunarodnu nedelju gluvih i Međunarodni dan znakovnih jezika.

    Istakla je da osobe sa invaliditetom treba da imaju jednaka prava i uslove, te da je otvaranje Nacionalnog prevodilačkog centra za znakovni jezik rezultat zajedničkog rada i sinergije državnih institucija, privatnog sektora, različitih udruženja i međunarodnih organizacija.

    „Sve nas je spojila ista želja, isti cilj, a to je da naši gluvi i nagluvi sugrađani mogu nesmetano da komuniciraju i nesmetano obavljaju sve aktivnosti koje žele“, naglasila je Kisić Tepavčević a prenelo Ministarstvo.

    Poručila je da su pravo na komunikaciju, na razmenu informacija i na dostupnost informacija osnovna ljudska prava, kao i da su gluve i nagluve osobe često u prošlosti nailazile na barijere u ostvarivanju tih prava.

    „Na žalost, gluve i nagluve osobe se i dalje susreću sa brojnim izazovima, a tumači znakovnog jezika neophodni su im u svakodnevnoj komunikaciji i zadatak svih nas je da im omogućimo da daju pun doprinos zajednici čiji su ravnopravni članovi“, navela je Kisić Tepavčević.

    Kako je dodala, Ministarstvo je u tekućoj godini za rad republičkog i pokrajinskog saveza i 44 lokalnih udruženja gluvih i nagluvih opredelilo oko 34 miliona dinara, a za prevodilački servis i video relej centar, Savezu gluvih i nagluvih Srbije i lokalnim organizacijama u sastavu nešto više od 13 miliona dinara.

    Za prevodilački servis Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine odobreno je 318.000 dinara, a za prevodilački servis u pokrajinskim organizacijama odobreno je preko četiri miliona dinara, navodi se u saopštenju.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]