Srbija godišnje gubi oko 50.000 radnika
Srbija godišnje gubi oko 50.000 radnika, jer svake godine u penziju odlazi oko 120.000 ljudi, a stasa oko 70.000 radno sposobnih.
Nedostatak radne snage poslednjih godina sve se češće nadoknađuje uvozom stranih radnika. Prema podacima nacionalne službe za zapošljavanje, broj radnih dozvola za strance iz godine u godinu raste, a najveći broj radnika, kada se izuzmu zemlje regiona, dolazi nam iz Kine, Rusije, Indije, Bangladeša i Nepala.
Manjak radne snage posebno se oseti u građevinskoj industriji, a prema podacima sindikata, nedostaju radnici svih profila, od građevinskih inženjera, pa do fizičkih radnika. Uvoz radnika iz inostranstva kratkotrajno je rešenje, kažu građevinci, jer se većina ne zadržava u našoj zemlji.
„Dolaze iz Turske, oni su dosta i kvalifikovani radnici ali oni uglavnom dolaze ovde da se malo zadrže i da odu dalje u zapadne zemlje. Mi se bojimo ako bude to masovno, a svi su nagoveštaji da će dolaziti sve više ti ljudi iz zemalja gde su i manje dnevnice da može doći do dampiških cena rada“, rekao je Josip Modić, predsednik sindikata građevinskih radnika Vojvodine.
Iako su stranci spremni da rade za nižu dnevnicu, poslodavcima to nužno ne donosi jeftiniju radnu snagu, jer se u većini slučajeva na zaradu dodaju i troškovi smeštaja i hrane, kažu u Uniji poslodavaca Vojvodine.
„Za poslodavce je to u suštini isplativo u zavisnosti iz kojeg regiona se uvozi radna snaga, ali svakako sam nedostatak je prouzrokovao to da to moraju. Radna snaga koja dolazi iz inostranstva posebno iz onih regija koje finansijski i ekonomski dosta lošije stoje u odnosu na nas, radnici su spremni da rade čak i poslove i na uslove na koje naši ovdašnji radnici ne bi pristali. Rade za manje primanja“, rekao je Vladimir Lalošević, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine.
Po slovu zakona, strani radnici imaju jednaka prava kao i domaći, pod uslovom da dobiju boravišnu i radnu dozvolu koju izdaje Nacionalna služba za zapošljavanje, navodi RTV.
„Najveći broj stranih radnika u Srbiji je iz Kine, Rusije, Indije, Bangladeša, Nepala. U odnosu na prošlu godinu u kojoj je izdato 52.165 dozvola, u ovoj godini je izdato preko 17.000 dozvola, međutim u obradi je još preko 50.000 predmeta tako da očekujemo da će i rezultat ove godine biti veći u odnosu na prošlu godinu“, izjavio je Milan Bosnić, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje.
Porast uvoza radnika u Srbiju očekuje se i u narednim godinama i to najviše zbog realizacije izložbe EXPO 2027. Prema procenama u narednoj deceniji Srbiji će nedostajati između 80.000 i 100.000 radnika, a za tu radnu snagu Srbija će morati da se bori sa znatno razvijenijim državama EU prema kojima migriraju i naši državljani.