Srbija je uspela zahvaljujući snažnoj političkoj volji ne samo da otkloni nedostatke nego da obezbedi održivost preduzetih reformi i napravi pomak kada je reč o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, rečeno je danas na skupu u Beogradu.
Državna sekretarka u Ministarstvu finansija Danijela Vazura je rekla da je Srbija među retkim državama regiona i šire po stepenu usklađenosti na međunarodnim standardima u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma, što je, kako je rekla, rezultat dosadašnjeg rada Vlade.
„Reforme su očigledne i prepoznate su od međunarodnih organizacija na planu tehničke usklađenosti i efikasnosti primene tih standarda u praksi, kao što je konstatovao Manival u svom poslednjem izveštaju o napredku Srbije u decembru 2021. godine, naša država je unapredila mere koje preduzima u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma “ rekla je Vazura.
Srbija, dodala je, razume svoje rizike od pranja novca, finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje, zbog čega konkretno prati rizike u toj oblasti, pa je 2021. godine sprovela opsežnu aktivnost radi ažuriranja rizika u skladu sa metodologijom Svetske banke. Iste godine na sednici Vlade donet je zaključak o usvajanju nacionalne procene rizika od sprečavanja pranja novca i nacionalne procene rizika od finansiranja terorizma, zatim procene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u sektoru digitalne imovine i procene rizika od finnasiranja širenja oružja za masovno uništenje.
„Srbija je izradila četiri strateška izveštaja, od kojih dva predstavljaju sveobuhvatno preispitivanje rizika iz 2018. godine u delu koji se odnosi na pranje novca i finansiranje terorizma, dok je po prvi put procenjen rizik od finansiranja i širenja oružja za masovno uništenje i rizik od pranja novca i finansiranja terorizma u sektoru digitalne imovine, čime ide u korak sa međunarodnim standardima“ kazala je Vazura.
Šef kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tobajas Flesenkemper je istakao da je posebno važno da se nastavi sa pravno-institucionalnom reformom kako bi se smanjili strateški nedostaci u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
„Veoma se radujemo pružanju podrške organima vlasti u Srbiji u smislu proširenog partnerstva sa zainteresovanim stranama na ovom projektu, u borbi protiv ovih složenih pitanja i takođe u oblasti pravosuđa u posebnim organima za borbu protiv korupcije predstavnici tužilaštava, sudova i predstavnicima medija“ poručio je Flesenkemper.
Posebni izaslanik Vlade Švedske za borbu protiv organizovanog kriminala Hakal Jevrel rekao je da je borba protiv organizovanog kriminala jedan od prioriteta spoljne politike Švedske.
„Organizovani kriminal je pokazao neverovatnu otpornost i postao još raznovrsniji i mobilniji, a Srbija nije izuzetak kada je reč o ovom alarmantnom trendu, zbog sistemi krivično pravne zaštite širom sveta moraju da se promene kako bi izašle na kraj sa diverzifikacijom organizovanog kriminala “ rekao je Jevrel.
Jevrel je naveo da se prema procenama 139 milijardi evra godišnje u Evropskoj Uniji se ostvari od kriminalnih delatnosti, a da je najveće kriminalno tržište trgovina narkoticima.
„Taj novac se pere preko firmi koje se bave novčanim uslugama što dovodi do poremećaja na tržištu i na taj način organizovani kriminal ima novčane tokove i podstaknut je da vrši nova krivična dela“, kazao je Jevrel.
On je naveo i da je više od 80 odsto organizovanih kriminalnih grupa u EU infiltrirano u legalnu ekonomiju, kao i da svi moraju da učine više kako bi se izborili sa organizovanim kriminalom.
Projekat „Sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma u Srbiji“ finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj.
Srbija je uspela zahvaljujući snažnoj političkoj volji ne samo da otkloni nedostatke nego da obezbedi održivost preduzetih reformi i napravi pomak kada je reč o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, rečeno je danas na skupu u Beogradu.