Šta da radite ukoliko je vaše vozilo oštećeno u nevremenu?
Nakon pljuskova koji su pogodili našu zemlju, velike količine padavina napravile su štetu automobilima. Neki vozači našli su se u problemu kako da prođu kroz vodu, pojedini su ostali zaglavljeni, a brojna vozila oštetila su srušena stabla. Koji su saveti ukoliko se nađete u takvoj situaciji, kao i šta sve pokriva polisa osiguranja?
Ukoliko ste se tokom nevremena našli na ulici u automobilu, velika je mogućnost da je određena količina vode ušla u vozilo. Mesta za paniku nema, kažu majstori i poručuju da je najvažnije brzo reagovati kako ne bi došlo do većih oštećenja.
„Najbolje je da otvorite vrata, gepek da izluftirate i da što više vode možete da izbacite. Otvorite haubu, skinete kleme sa akumulatora ako se, ne daj bože, nešto dogodi. U motornom delu možete otvoriti vazdušni filter ako je lako prići ili se obratiti serviseru da se pogleda da li ima vode u motoru, tako što ćete šipku od ulja izvaditi“, kaže Milan Bugarski, automehaničar.
Prolazak kroz dublju vodu automobilom nije preporučljiv, jer bi najveći udar na džep vlasnika mogla da bude popravka pokvašene elektronike.
„Čim dođete do vode, da voda prelazi pragove, automatski gasite auto. Mnogo manju štetu ćete napraviti ako ugasite motor“, dodaje Bugarski.
Ipak, ukoliko je vaše vozilo oštećeno u nevremenu, najvažnije je da imate polisu osiguranja, jer vam ona nudi nadoknadu štete.
„Najvažniji savet građanima je da ne štede na polisi osiguranja. Za mali dodatak u odnosu na osnovnu cenu automobil će vam biti u potpunosti zaštićen. Da li je auto zaštićen 5 ili 10 procenata to nije toliko važno, najbitnije je da bude osiguran“, kaže Zoran Ćirić, predstavnik Udruženja osiguravača Srbije.
U slučaju da planirate da nadoknadite štetu preko osiguranja, savet je da ne dirajte ništa na vozilu, pre nego što dobijete instrukcije osiguravajuće kuće.