• U po­ra­stu šverc le­ko­va za smi­re­nje

    Kri­jum­ča­re­nje ta­ble­ta sa li­ste psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci sve vi­še uzi­ma ma­ha, a u pri­log to­me go­vo­re i po­da­ci da su pri­pad­ni­ci po­li­ci­je i ca­ri­ne u na­šoj ze­mlji za sa­mo 15 da­na za­ple­ni­li vi­še od mi­li­on po­je­di­nač­nih do­za raz­li­či­tih le­ko­va.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    U po­ra­stu šverc le­ko­va za smi­re­nje
    Foto: Pixabay

    Šver­co­va­ne ta­ble­te mo­gu pred­sta­vlja­ti ve­li­ku opa­snost po zdra­vlje lju­di, a po­da­ci go­vo­re da je to­kom i na­kon pan­de­mi­je vi­ru­sa ko­ro­na u či­ta­vom sve­tu po­ve­ća­na ile­gal­na za­ra­da od ove vr­ste pr­lja­vog po­sla. Po­li­caj­ci i ca­ri­ni­ci su kri­jum­ča­re­ne le­ko­ve pro­na­la­zi­li na naj­ra­zli­či­ti­jim me­sti­ma – u tan­ko­vi­ma za va­zduh, re­zer­vnim toč­ko­vi­ma, vra­ti­ma, taj­nim pre­gra­da­ma u ka­mi­o­ni­ma, du­plom dnu vo­zi­la itd.

    In­spek­tor iz MUP-a ko­ji je upu­ćen u is­tra­ge ova­kvih slu­ča­je­va po­tvr­đu­je za Politiku da je u po­ra­stu kri­jum­ča­re­nje le­ko­va sa li­ste psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci, kao i da se do­sta šver­cu­ju sred­stva za po­ten­ci­ju, fal­si­fi­ko­va­ne ta­ble­te, an­ti­bi­o­ti­ci i pre­pa­ra­ti za imu­ni­tet.

    „Fal­si­fi­ka­ti naj­če­šće sti­žu iz prav­ca Ko­so­va i Me­to­hi­je i iz Se­ver­ne Ma­ke­do­ni­je, a sred­stva za po­ten­ci­ju bro­do­vi­ma iz Ki­ne i In­di­je. Po­sled­njih go­di­na ve­li­ka je bor­ba sa kri­jum­ča­ri­ma le­ko­va za smi­re­nje i za po­ten­ci­ju”, ka­že  sa­go­vor­nik.

    On is­ti­če da je na­ro­či­to iz­ra­žen šverc pre­pa­ra­ta za po­ten­ci­ju jer je na nji­ma do­sta ve­li­ka za­ra­da, a ma­nji je ri­zik ne­go sa me­di­ka­men­ti­ma sa li­ste psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci za ko­je se kri­vič­no go­ni kao za di­lo­va­nje dro­ge.

    Pre­ma ras­po­lo­ži­vim po­da­ci­ma, na na­šim gra­ni­ca­ma je 2018. za­ple­nje­no 200.000 ko­ma­da le­ko­va, to­kom 2019. po­la mi­li­o­na, a u 2020 mi­li­on ta­ble­ta. Na­red­nih go­di­na ove broj­ke bi­le su sve ve­će, a 2024. već do po­lo­vi­ne mar­ta ot­kri­ve­no je vi­še od mi­li­on ile­gal­nih ta­ble­ta.

    Naj­ve­ća ovo­go­di­šnja ak­ci­ja za­ple­ne do­go­di­la se 10. mar­ta na gra­nič­nom pre­la­zu Bač­ki Breg. Na iz­la­zu iz Sr­bi­je je u ka­mi­o­nu ko­jim je upra­vljao D. V. (1994) ot­kri­ve­no čak 854.595 raz­li­či­tih ta­ble­ta sa li­ste psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci. Pri­pad­ni­ci Upra­ve gra­nič­ne po­li­ci­je i Po­li­cij­ske upra­ve u Som­bo­ru, u sa­rad­nji sa Upra­vom ca­ri­na na­šli su u ovom ka­mi­o­nu re­kord­nu ko­li­či­nu. Me­di­ka­men­ti su bi­li spa­ko­va­ni u 32 kar­ton­ske ku­ti­je. Reč je o le­ko­vi­ma „ksa­lol”, „ben­sen­din”, „ri­vo­tril”… Vo­zač D. V. je uhap­šen i te­re­ti se za neo­vla­šće­nu pro­iz­vod­nju i sta­vlja­nje u pro­met opoj­nih dro­ga.

    Tri da­na ka­sni­je, na punk­tu Mer­da­re ca­ri­ni­ci su u sa­rad­nji sa po­li­ci­jom spre­či­li i po­ku­šaj šver­ca sko­ro 36.000 psi­ho­ak­tiv­nih ta­ble­ta, ko­ji­ma je put­nik auto­bu­sa na­pu­nio svo­je ko­fe­re i tor­be. Pri­li­kom kon­tro­le auto­bu­skog pro­sto­ra za pr­tljag pro­na­đe­ne su dve ve­li­ke tor­be i jed­na ku­ti­ja is­pu­nje­ne ta­bla­ma le­ka „ksa­lol”. Put­ni­ka ko­ji se ja­vio kao vla­snik spor­nog pr­tlja­ga za­jed­no sa kri­jum­ča­re­nim ta­ble­ta­ma pre­u­ze­la je po­li­ci­ja.

    Na gra­nič­nom pre­la­zu Bez­dan 26. fe­bru­a­ra pri­pad­ni­ci Upra­ve gra­nič­ne po­li­ci­je pro­na­šli su 350.505 ta­ble­ta sa li­ste psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci u ka­mi­o­nu bu­gar­skih re­gi­stra­ci­ja i uhap­si­li vo­za­ča M. G. I. (1977). Na iz­la­zu iz ze­mlje kon­tro­li­sa­no je ovo te­ret­no vo­zi­lo i u dva re­zer­vna toč­ka pro­na­đe­ne su ta­ble­te. Vo­zač je od­mah uhap­šen.

    Ka­da je reč o sred­stvi­ma za po­ten­ci­ju, naj­ve­ća za­ple­na do­sad do­go­di­la se u ma­ju 2017. go­di­ne na gra­nič­nom pre­la­zu Pre­še­vo. Vred­nost ovih le­ko­va pro­ce­nje­na je na vi­še od mi­li­on evra. Slu­čaj je ot­kri­ven ka­da je na red za pre­gled do­šao ka­mi­on aero­drom­skog pre­vo­zni­ka iz Sko­plja ko­ji je po­šilj­ku le­ko­va iz In­di­je tre­ba­lo da pre­ve­ze do be­o­grad­skog aero­dro­ma. Zbog sum­nji­ve ne­do­sled­no­sti u do­ku­men­ta­ci­ji, to­var je po­slat na de­talj­ni pre­gled ko­jim je po­tvr­đe­no da u po­šilj­ci ima mno­go vi­še ta­ble­ta od ono­ga što je pri­ja­vlje­no. Naj­vi­še je bi­lo pre­pa­ra­ta za po­ten­ci­ju „ka­ma­gra”, ko­ji je bio pri­ja­vljen na 40.000 ta­bli, a u ka­mi­o­nu se na­la­zi­lo šest pu­ta vi­še – 253.000 ta­bli. U ka­mi­o­nu je ta­da ot­kri­ve­no i 1.000 ku­ti­ja le­ka „cen­for­ce”, ko­ji se ko­ri­sti za le­če­nje po­ten­ci­je, a ko­ji ni­je bio uop­šte pri­ja­vljen, kao ni 500 ku­ti­ja „ci­ja­li­sa”.

    „Šver­co­va­ni le­ko­vi se pre­ko Bal­ka­na di­stri­bu­i­ra­ju u ze­mlje EU, ali ve­li­kim de­lom osta­ju i u Sr­bi­ji. Dru­gi pro­blem sa ko­jim se su­o­ča­va­mo je­ste taj što se te ta­ble­te pro­da­ju i pre­ko in­ter­ne­ta, na por­ta­li­ma za ogla­ša­va­nje, dru­štve­nim mre­ža­ma, a uobi­ča­je­na po­ja­va kod nas je i da se le­ko­vi sa li­ste psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci i pre­pa­ra­ti za po­ten­ci­ju mo­gu ku­pi­ti i na bu­vlja­ku”, za­klju­ču­je in­spek­tor MUP-a.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Srbiju svake godine trajno napusti 25.000 ljudi

    Iz Srbije već duže od deceniju godišnje trajno odlazi po više od 25.000 ljudi. To su pokazali rezultati istraživanja koje je uradio Institut za razvoj inovacija, pod nazivom "Mobilnost radne […]