Ukoliko se u Srbiji zemlja zatrese, nema ko da to zabeleži: Seizmološki zavod Srbije ostao je bez seizmologa
Seizmološki zavod Srbije ostao je bez seizmologa. Više je razloga za to – nezainteresovanost za taj posao, višegodišnja zabrana zapošljavanja i odlasci u penziju.
Situacija je takva da ukoliko se u Srbiji zemlja zatrese, nema seizmologa koji će to zabeležiti, već to rade fizičar i elektrotehničar. Stručnjaci kažu da se čak ni dovođenjem mladih seizmologa problem ne bi rešio.
Seizmolog Ana Mladenović kaže da bi njih neko morao da obučava, pošto analiza zemljotresa zahteva iskustvo i svaki seizmolog je obavlja drugačije.
„Upoznala sam pre 10 godina u Zavodu ženu pred penzijom i tačno je znala koji tip talasa nailazi na koju stanicu i objasnila mi je koji je princip. U tome je stvar, onaj ko nema iskustvo ne može odmah da preuzme posao tako da dugoročno gledano to je ogroman problem“, kaže ona.
Problem su u zavodu pokušali da reše zapošljavanjem. Međutim, ove godine do sada je raspisano pet javnih konkursa na koje se prijavio mali broj kandidata ili se nije prijavio ni jedan. Čak i kada prijavljenih ima, ne prolaze ni osnovna testiranja. Slična situacija je bila i 2021. i 2022. godine.
Međutim, Zavod tvrdi da su i potrebe za seizmolozima smanjene.
„Uvođenjem najsavremenijih softvera iz oblasti seizmologije koji sa velikom pouzdanošću automatski lociraju i izveštavaju o dogođenim zemljotresima znatno je smanjena potreba za stalnim prisustvom dežurnog seizmologa“, navode u saopštenju.
Mladenović objašnjava da je upravo zbog nedostatka stručnjaka, Srbija izuzeta iz projekta postavljanja seizmoloških stanica koje skupljaju podatke i tako ostala bela tačka na toj mapi.
„Mi nećemo imati podatke uopšte, nećemo učestvovati u usaglašavnjima karata, nećemo znati na nivou zemlje osim na lokalnim zemljama gde su aktivni rasedi, kakva je građa zemljine kore“, kaže ona.
Zavod najavljuje raspisivanje novih konkursa, kao i da će uskoro anagažovati dvoje iskusnih kolega sa završenim rudarsko-geološkim fakultetom, jer kako kažu, mlađe kolege radije biraju privatni sektor.