• Postoji velika količina kućnih obaveza koja ide mahom na pleća žena

    Ministarka bez portfelja Tatjana Macura rekla je za RTS da je osnovni zadatak je da se osvestimo da postoji velika količina kućnih obaveza koja ide mahom na pleća žena i da treba da razbijemo tabuee i da podelimo taj neplaćeni kućni rad.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Postoji velika količina kućnih obaveza koja ide mahom na pleća žena
    Foto: Pixabay

    Žene su često neguju pre svega svoje sinove, pa na takav način i svoje partnere, tako da se takvi obrasci ponašanja lako prenose“, napomenula je Macura.

    Generalna skupština UN proglasila je 29. oktobar Međunarodnim danom nege i podrške koji će uz nacionalnu kampanju „Obustavi rad“ biti obeležen i u Srbiji.

    Pružanje nege, plaćeno i neplaćeno jedna je od najvažnijih komponenti društva na demografsko starenje. Pružanje nege obuhvata hranjenje bebe ili nega bolesnog pantnera, kao i aktivnosti indirektne nege kao što su kuvanje i čišćenje prostora. Pružaoci neformalne nege su najviše žene 76,2 odsto i one u pružanju nege ulažu 3,2 puta više vremena od muškaraca.

    Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura rekla je za RTS da je neformalna nega niz aktivnosti koje mahom obavljaju žene, a koje se podrazumevaju u tradicionalnom društvu kao što je naše, aktivnosti koje se neprimećuju ili se nekvalifikuju i nekvantifikuju kao rad.

    Prema njenim rečima, reč je o obavezama o održavanju domaćinstvu, brigi o deci i ostalim članovima domaćinstva.

    „Cilj nije da žene stupe u štrajk, možda bi bilo i kontraproduktivno. Naš osnovni zadatak je da se osvestimo da postoji velika količina obaveza koja ide mahom na pleća žena. Ideja je i da razbijemo tabuee, kako da podelimo taj neplaćeni kućni rad“, navela je Macura.

    Napomenula je da mlađi muškarci bolje prepoznaju kada uđu u brak na koji način treba da obavljaju neke dužnosti.

    Navela je primer naših baba koje su obavljale kućne poslove, ali nisu radile puno radno vreme, pa nisu osetile teret poput žena koje danas i rade i kod kuće ih čekaju sve obaveze koje su čekale naše bake.

    „Kampanja „Obustavi rad“ ima ideju da svi uočimo na koji način svi moramo da se uključimo u rad, koji niko ne obavlja sa velikim zadovoljstvom. Potrebno je da menjamo obrasce i da se rasporedi poso koji je na plećima žene i da nestigmatizujemo muškarce koji razumeju da je podela posla neminovna“, navela je ministarka.

    Macura je istakla da je neophodno ohrabriti žene da verbalizuju i traže pomoć onda kada se od njih očekuju da budu oktopodi.

    Lako prenosivi obrasci ponašanja

    „Žene su često odgovorne zbog toga jer neguju pre svega svoje sinove na takav način, a onda i svoje partnere. Takvi obrasci ponašanja se lako prenose“, napomenula je.

    Dobra vest je, kako je rekla, što je istraživanje pokazalo da ipak mlađi muškarci prepoznaju da treba više da se uključe u neformalni rad.

    Macura smatra da pitanja navika ne mogu menjati propisom već dogovorom, da ne treba nekog iscrpljivati do krajnjih granica, ali da je to proces na kome treba raditi.

    Kaže da i poslodavci treba da razumeju položaj njihovih zaposlenih, da budu kreativni i pruže podršku.

    U Svetu se negom bavi 249 milion žena, a 132 miliona muškaraca.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Šta donosi novi zakon o sajber bezbednosti

    Svako drugo malo ili srednje preduzeće nema jasnu proceduru u slučaju hakerskog napada. Ništa se bolje ne snalaze ni građani. Malo ih zna koji napad kome da prijave. Zato se priprema novi zakon […]