• Vlasnicima oružja uručene opomene za neplaćeni porez – mnogi uputili primedbe

    Pred novogodišnje praznike brojni građani dobili su opomene za neplaćeni porez na posedovanje oružja. Problem je u tome što među njima ima i onih čije oružje nije bilo u njihovom vlasništvu za period koji se u opomeni navodi, ili su opomene dobili sa zakašnjenjem od čak 10 godina.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Vlasnicima oružja uručene opomene za neplaćeni porez – mnogi uputili primedbe
    Foto: Pixabay

    Slobodan Spasić iz Nacionalne asocijacije za oružje ukazuju u razgovoru za Euronews Srbija da im se dnevno na stotine članova javlja sa problemom.

    „Jedan od slučajeva koji je karakterističan je da je stiglo poresko rešenje da se danom 24. oktobra utvrđuje poresko dugovanje od nešto preko 46 hiljada i kamata od više od 90 hiljada dinara, a pritom se radi o osobi koja je preminula 2009. godine. Ostavinskom raspravom nije utvrđeno nikakvo dugovanje“, kaže Spasić.

    Poreska uprava koja razrezuje porez i MUP koji ima evidenciju vlasnika oružja međusobno prebacuju lopticu za ovaj problem.

    „Poreska uprava rešenjem utvrđuje porez na registrovano oružje isključivo na osnovu elektronske baze podataka koju joj dostavlja republički organ nadležan za unutrašnje poslove koji je izdao ispravu o registrovanju oružja“, navodi se u saopštenju Poreske uprave.

    Iz MUP-a su se takođe ovim povodom oglasili saopštenjem: „Što se tiče opomena koje je Poreska uprava poslala građanima zbog neplaćenog poreza na oružje, Ministarstvo unutrašnjih poslova svakog 1. i 15. u mesecu dostavlja Poreskoj upravi podatke o vlasnicima oružja koje podleže oporezivanju. Poreskoj upravi se ne dostavljaju podaci o vlasnicima oružja koje više nije u posedu građana, koje su građani predali Ministarstvu unutrašnjih poslova, kao ni o oružju za koje je prijavljen gubitak ili krađa, zato što je prestala poreska obaveza“.

    Sa druge strane, Spasić ukazuje na još jednu nelogičnost.

    „Mi smo jedina država na svetu koja plaća porez na oružje. Znači, mi kada kupimo oružje platimo takse na odobrenje pa na registraciju, pa platimo PDV, a onda svake godine plaćamo cifru koja je ove godine oko 5.000 dinara“, kaže Spasić.

    Poreska uprava poziva sve građane koji smatraju da su oštećeni da se jave nadležnoj filijali i da će u što skorijem roku dobiti odgovor na primedbe.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Sin nožem ubio majku u Novom Sadu

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su M.K. (2004) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo teško […]

    Kocka – bolest koja ne bira ni godine ni profesiju

    Manje od mesec dana se u Srbiji primenjuju nove odredbe Zakona o igrama na sreću. Između ostalog, obavezna je provera godišta, kao i isticanje postera sa upozorenjima o zavisnosti od kockanja. Rok […]