• „Zakoni se ne poštuju“: Štetan trend kod mladih, do elektronskih cigareta dolaze bez kontrole

    Elektronske cigarete postale su novi trend među tinejdžerima, koji, uprkos zakonskoj zabrani, dolaze do njih bez ikakve kontrole.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    „Zakoni se ne poštuju“: Štetan trend kod mladih, do elektronskih cigareta dolaze bez kontrole
    Foto: Pixabay

    Nekada se džeparac trošio na užinu ili sličice, a danas ga đaci radije troše na vejpove – mirišljave elektronske cigarete. Prema podacima Batuta, svaki peti osnovac u Srbiji kaže da ih je barem jednom probao.

    Od novembra prošle godine, domaće zakonodavstvo elektronske cigarete više ne smatra bezbednim i izmenom Zakona o duvanu zabranjuje njihovu prodaju maloletnicima. Međutim, bivša predsednica Komisije za kontrolu duvana, tvrdi da zabrana postoji, ali samo na papiru.

    „Kao i sve drugo u ovoj zemlji, zakoni se ne poštuju. Prema našim istraživanjima, deca od 13 do 15 godina su izjavila u više od 83% slučajeva da mogu da kupe cigarete i da ih niko ništa nije pitao“, kaže za N1 doktorka Srmena Krstev, bivša predsednica Republičke komisije za kontrolu duvana.

    Za prodavca koji ne zatraži dokument i proda maloletniku vejp, predviđena je kazna od 50.000 dinara.

    „Stvar protiv koje ne možemo da se borimo je ta da deca izlaze napolje i neko im kupi elektronske cigarete, na što zaista ne možemo da utičemo“, kaže vlasnica jedne vejp prodavnice.

    Ako se maloletnik odluči da putem samo jednog klika na sajtu kupi vejp, kontrola zakona postaje još teža i u nadležnosti je Ministarstva finansija i Uprave za duvan.

    Zakonom zabranjene u 74 države

    Međutim, ostatak sveta je već odavno zabrinut, što pokazuje činjenica da su 74 države zakonom zabranile elektronske cigarete zbog njihovog štetnog uticaja na zdravlje. Kako kaže pulmolog Srđan Lukić, posledice vejping-a postoje, a samo u Americi je zabeleženo više od 2.000 oštećenja pluća.

    „To se manifestovalo ne samo kao većina plućnih bolesti, sa kašljem, teškim disanjem, bolovima u grudima. Ti entiteti su boravili sa kiseonikom ili na respiratorima, a nažalost, bilo je i smrtnih slučajeva“, kaže dr Lukić.

    Osim nikotinske soli, u šareno pakovanje stane i poneki marketinški trik duvanske industrije, kojoj je, kako kaže psihološkinja Radmila Vujović Bojović u interesu samo da proda.

    „Prave te uređaje tako da budu primamljivi, zanimljivi kao neka vrsta statusnog simbola. Mladi su ne samo kod nas, nego svuda u svetu, povodljivi i posežu za tim simbolima kako bi se prikazali kao odrasliji, zreliji, imućniji nego što zaista jesu…“, kaže za N1 psihološkinja Radmila Vulić Bojović.

    „Radikalizovati mere“

    Da bismo se rešili sladunjavog dima, nije dovoljno samo izmeniti zakon, već je kako predočava doktorka Krstev neophodno radikalizovati mere.

    „Potrebno je da država zabrani elektronsku prodaju e-cigareta sa svoje teritorije, da zabrani prodaju i reklamiranje sa druge teritorije. Države bi trebalo da međusobno kontaktiraju odgovarajuća ministarstva, a takođe i provajderi elektronskih medija trebalo bi da odstrane takav sadržaj“, kaže doktorka Srmena Krstev, bivša predsednica Komisije za duvan.

    Kad sve saberemo, za cenu jednog vejp-a koja iznosi od 500 do nekoliko hiljada dinara možemo da kupimo najmanje tri užine, a da pritom pored kusura zadržimo i zdrava pluća i životnu sredinu.

    Iako je šaren i primamljivog izgleda, vejp nije igračka. Stručnjaci predviđaju da će biti potrebno još najmanje 10 godina da se upoznamo sa svim posledicama koje nosi, te se kao takav ne sme naći u rukama dece.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Cena hleba ostaje 59 dinara

    Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500" kojom cena te životne namirnice ostaje na nivou od 59 dinara još šest […]