• Završena žetva pšenice, prinosi dobri, ratari nezadovoljni cenom

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Žetva pšenice u Srbiji je završena, a ukupan prinos je oko 3,4 miliona tona, kazala je danas direktorka Udruženja „Žita Srbije“ Sunčica Saković.

    „Požnjeveno je oko 98 odsto pšenice i može se smatrati da je žetva završena jer ostatak od dva odsto neće bitnije promeniti podatke o ukupnom prinosu od skoro 3,4 miliona tona“, rekla je Saković za Betu.

    Dodala je da je prosečan prinos po hektaru 5,7 tona i da je do sada najveći, a da je ostvaren na 595.000 hektara.

    Ona je rekla da su za poslednjih osam godina najbolji rezultati ostvareni 2016/2017. godine kada je ukupno požnjeveno 3,11 miliona tona pšenice sa 610.000 hektara, a da je prosek po hektaru bio 5,1 tonu, dok je 2018/2019. godine ukupan prinos sa 650.000 hektara bio 3,19 miliona tona, a prosečan prinos 4,9 tona po hektaru.

    Saković je rekla da je prinos iznad očekivanja s obzirom na sušu, a da je kilogram pšenice u poslednje dve nedelje na domaćem tržištu koštao od 19,30 dinara do 20,60 dinara bez poreza na dodatu vrednost (PDV).

    Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da je prinos iznad proseka.

    „Prinosi su bolji nego prošle godine, a pšenica je visokog kvaliteta, ali smo nezadovoljni cenama jer mlinari se kartelski ponašaju i nude niže cene nego izvoznici“, rekao je Jakšić.

    On je ocenio da je poskupeo sav repromaterijal i da ga ne prati cena pšenice koju mlinari plaćaju oko 23 dinara sa PDV-om, ali da pritiskaju otkupljivače da je smanje.

     

    Žetva pšenice u Srbiji je završena, a ukupan prinos je oko 3,4 miliona tona, kazala je danas direktorka Udruženja „Žita Srbije“ Sunčica Saković.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na našim rekama primetan sve veći broj ribokradica

    Ribočuvari ovih dana imaju pune ruke posla. Da li zbog posta ili iz nekog drugog razloga, na našim rekama primetan je sve veći broj ribokradica. Iako su za krivolov predviđene velike kazne, mnogi […]

    Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi. […]