Stari rod pšenice još nije prodat, a govori se o otkupnim cenama za novi. Poljoprivrednici kažu da je ponuđenih 20 dinara za kilogram cena koja ne može da pokrije troškove, te da će mnogi odustati od proizvodnje ako se cena ne duplira. Zadovoljni su odlukom države da preko robnih rezervi otkupi 50.000 tona pšenice, roda iz prošle godine, po ceni od 28 dinara po kilogramu bez PDV-a, ali traže od nadležnih da ih zaštite pri otkupu novog roda. Dvadeset dinara za kilogram – tako glasi ponuda velikih otkupljivača pšenice koja je stigla na imejl adrese velikog broja vojvođanskih poljoprivrednika. Za kilogram ječma nude nešto ispod 17 dinara.
„To je bezobrazno niska cena. Mi poljoprivrednici imaćemo problem ako pšenica bude ispod 42 dinara po kilogramu. Tražimo pomoć od države da nas zaštiti u ovom lobiju od lobija i interesnih grupa. Sve ispod 42 dinara po kilogramu pšenice je malo, jer nas proizvodna cena košta 38, a neki dinar treba i mi da zaradimo“, ističe Vukašin Baćina iz Udruženje poljoprivrednika iz Banata.
Ukazuje i na to da hleb i ostali pekarski proizvodi koštaju isto ili više nego u periodu kada je pšenica bila i duplo skuplja.
Šta je razlog spuštanja cena pšenice
Za agroanalitičare – ekonomska kriza i rat u Ukrajini sve češće se koriste za neopravdano spuštanje cena poljoprivrednicima, odnosno za podizanje cena krajnjim kupcima.
„U ovom trenutku u tim nekim predžetvenim igrama na tržištu, ispipavanju tržišta, prvu cenu kandiduju kupci, dakle tražnja koja naravno u svom interesu maksimalno spušta cenu kako bi izdejstvovala što bolju cenu za sebe tako da i taj faktor treba uzeti u obzir“, objašnjava Žarko Galetin iz Produktne berze Novi Sad.
Nijedan veliki domaći otkupljivač pšenice nije hteo pred kamerama da objasni kako se došlo do cene od 20 dinara. Nezvanično, kažu da je to refleksija cene ukrajinske pšenice od 23 dinara sa transportom.