• Žrtvama femicida se poveruje tek kad bude prekasno

    Od početka godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 15 žena. Za nešto više od decenije na taj način bez majke je ostalo oko 400 dece.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Žrtvama femicida se poveruje tek kad bude prekasno
    Foto: Pixabay

    U svetu 2022. upisana je crnim slovima kao godina u kojoj je ubijeno rekordnih 89.000 žena. Podaci su alarmantni i zahtevaju hitno osnivanje Nacionalnog tela za borbu protiv femicida, poruka je sa Konferencije održane u Beogradu, navodi RTS.

    Za dvanaest godina, od 2011. do 2023, u Srbiji je ubijeno 406 žena i devojčica. Većina je imala između 44 i 56 godina. Više od polovine ubijeno je u sopstvenom domu. Statistika nije život, ali iza nje su životi žena, njihove dece, roditelja, prijatelja.

    „Svačija odgovornost treba da bude dovedena u pitanje. Mislim da je izuzetno važno da ovaj proces i bilo koje koordinaciono telo treba da predvode ministri pravde ili unutrašnjih poslova. Svi drugi su naravno dobrodošli“, kaže Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

    Zadatak mu ne bi bio samo da broji žrtve već i da ukazuje na to koji deo sistema je trebalo da uradi više, bolje, brže.

    „Bez obzira na protokole, institucije, zakone, strategije, mi imamo stalni broj femicida. Znači on ne opada, već naprotiv, čini se da se povećava. To pokazuje da nešto u sistemu ne funkcioniše, da nama žene propadaju u pukotine između mandata različitih institucija“, navela je Milana Rikanović iz organizacije „UN Women“.

    Takav sistem u Hrvatskoj postoji osam godina i otkrio je mnoge propuste i loše procene.

    „Vrlo često policija traži procesuiranje prekršajno ili kazneno, traži mere opreza, traži tri zaštitne mere, gde državno odvetništvo proceni da je dovoljna novčana kazna od 100 evra koja, ukoliko se odmah plati, plaća se samo dve trećine te kazne i nema potrebe za daljim zaštitnim merama“, navela je Višnja Ljubičić, ravnateljica za zaštitu ravnopravnosti Hrvatske.

    Navela je jedan slučaj gde je počinitelj pred žrtvom i maloletnim detetom govorio da mora nekog ubiti, držao je oružje, kasnije je ubio žrtvu automatskom puškom.

    „Dakle, tu dolazi do loše procene i nedovoljno ozbiljnog shvatanja dinamike nasilja“, istakla je Ljubičićeva.

    Ove godine, kaže, treći put su menjali Krivični zakonik i uveli posebno delo teško ubistvo ženske osobe, za koje se ne može presuditi manje od 10 godina zatvora. Takva inicijativa postoji i u Srbiji. Aktuelna izmena Krivičnog zakonika prilika je da se i to razmotri.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Incident tokom blokade Takovske ulice kod zgrade RTS-a

    Tokom blokade saobraćaja u Takovskoj ulici ispred zgrade RTS došlo je do incidenta oko podneva pošto je jedan od građana izašao iz automobila i nasilno uzimao kišobrane od okupljenih i bacao […]

    Poskupelo gorivo

    Na pumpama u Srbiji u narednih sedam dana maksimalna maloprodajna cena BMB 95 biće 181 dinara, dok je cena za evrodizel 197 dinara za […]

    Počela saslušanja u Tužilaštvu u Novom Sadu

    U Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici, kada je zbog obrušavanja nadstrešnice živote […]