• Oskar 2024 – lista dobitnika

    Od 13 nominacija za Oskara, film o „ocu atomske bombe“ osvojio je sedam, između ostalih za najbolji film, režiju – Kristofer Nolan, za najbolju glavnu mušku ulogu – Kilijan Marfi i nabojlju mušku sporednu ulogu – Robert Dauni Džunior.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Oskar 2024 – lista dobitnika
    Foto: Pixabay

    Film Jadna stvorenja dobio je četiri Oskara, između ostalog i za najbolju glavnu žensku ulogu – Ema Stoun, kojoj je to drugi Oskar u karijeri.

    Nagrada za najbolju sporednu glumicu otišla je u ruke Davin Džoj Rendolf, za ulogu u filmu Akademija Barton (The Holdovers).

    Iako je imao 10 nominacija film Ubistva pod cvetnim mesecom Martina Skorsezea nije osvojio nijednu statuetu, dok je film Barbi, koji je ostvario najveću zaradu u 2023. godini, pokupio tek jednu – za najbolju originalnu pesmu autora Bili Ajliš i njenog brata Fineasa.

    Najbolji film

    • Pobednik: Openhajmer
    • Anatomija pada (Anatomy of a Fall)
    • Američka fikcija (American Fiction)
    • Barbi
    • Akademija Barton (The Holdovers)
    • Ubistva pod cvetnim mesecom (Killers of the Flower Moon)
    • Maestro
    • Prošli životi (Past Lives)
    • Jadna stvorenja (Poor Things)
    • Zona interesa (The Zone of Interest)

    Najbolja glumica

    • Pobednica: Ema Stoun (Jadna stvorenja)
    • Anet Bening (Nijad)
    • Lili Gledston (Ubistva pod cvetnim mesecom)
    • Sandra Haler (Anatomija pada)
    • Kari Maligen (Maestro)

    Najbolji glumac

    • Pobednik: Kilijan Marfi (Opehajmer)
    • Bredli Kuper (Maestro)
    • Kolman Dopmingi (Rustin)
    • Pol Đamati (Akademija Barton)
    • Džefri Rajt (Američka fikcija)

    Najbolja sporedna ženska uloga

    • Pobednica: Davin Džoj Rendolf (Akademija Barton)
    • Emili Blant (Openhajmer)
    • Danijel Bruks (The Color Purple)
    • Amerika Ferera (Barbi)
    • Džodi Foster (Nijad)

    Najbolja sporedna muška uloga

    • Pobednik: Robert Dauni Džunior (Openhajmer)
    • Sterling K. Braun (Američka fikcija)
    • Robert De Niro (Ubistva pod cvetnim mesecom)
    • Rajan Gosling (Barbi)
    • Mark Rafalo (Jadna stvorenja)

    Najbolja režija

    • Pobednik: Kristofer Nolan (Openhajmer)
    • Žistin Trije (Anatomija pada)
    • Martin Skorseze (Ubistva pod cvetnim mesecom)
    • Jorgos Lantimos (Jadna stvorenja)
    • Džonatan Glejzer (Zona interesa)

    Najbolji originalni scenario:

    • Pobednik: Anatomija pada
    • Akademija Barton
    • Maestro
    • Maj Decembar (May December)
    • Prošli životi (Past Lives)

    Najbolje adaptirani scenario:

    • Pobednik: Američka fikcija
    • Barbi
    • Openhajmer
    • Jadna stvorenja
    • Zona interesa

    Najbolji međunarodni film:

    • Pobednik: Zona interesa (reditelj Džonatan Glejzer)
    • Io Capitano
    • Perfect Days
    • Society of the Snow
    • The Teachers’ Lounge

    Najbolja fotografija:

    • Pobednik: Openhajmer
    • El Conde
    • Ubistva pod cvetnim mesecom
    • Maestro
    • Jadna stvorenja

    Najbolji zvuk:

    • Pobednik: Zona interesa
    • The Creator
    • Maestro
    • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    • Openhajmer

    Najbolja montaža:

    • Pobednik: Openhajmer
    • Anatomija pada
    • Akademija Barton
    • Ubistva pod cvetnim mesecom
    • Jadna stvorenja

    Najbolji specijalni efekti:

    • Pobednik: Godzilla Minus One
    • The Creator
    • Guardians of the Galaxy Vol. 3
    • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    • Napoleon

    Najbolji kostimi

    • Pobednik: Jadna stvorenja
    • Barbi
    • Ubistva pod cvetnim mesecom
    • Napoleon
    • Openhajmer

    Najbolja šminka i frizura

    • Pobednik: Jadna stvorenja
    • Golda (Golda)
    • Maestro
    • Openhajmer
    • Society of the Snow

    Najbolja produkcija

    • Pobednik: Jadna stvorenja
    • Barbi
    • Ubistva pod cvetnim mesecom
    • Napoleon
    • Openhajmer

    Ostali dobitnici:

    Ben Praudfut i Kris Bauers nagrađeni su za najbolji kratki dokumentarni film Poslednja majstorska radionica, dok su Mstislav Černov, Mišel Mizner i Rejni Aronson-Rat podigli statuete za dugomentražni dokumentarac Dvadeset dana u Marijupolju.

    Najbolji kratkomentražni film je Čudesna priča Henrija Šugara, a Oskar je otišao u ruke Vesa Andersona i Stivena Rejlsa.

    Najbolji dugometražni animirani film je Dečak i čaplja, a Oskar je pripao Tošiju Suzukiju i najvećem imenu japanske animacije Hajau Mijazakiju.

    Najbolji kratki animirani film je „Rat je završen“.

    Oskar za najbolju pesmu dodeljen je What Was I Made For?iz filma Barbi.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    Ranjen slovački premijer Robert Fico

    Slovački premijer Robert Fico ranjen je kada je na njega pucano u gradu Handlova, udaljenog 150 kilometara od Bratislave, javljaju slovački […]