• Zlato – otpornije od štednje, trajnije od nekretnine

    Sve je više prodavnica za neposrednu kupoprodaju investicionih poluga zlata i dukata. Sve to ne iznenađuje, jer je zlato – čija vrednost u poslednje dve decenije porasla šest puta – siguran zalog za višak novca. Pored zlata, ulaže se i u nekretnine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Zlato – otpornije od štednje, trajnije od nekretnine
    Foto: Pixabay

    Što mračniji međunarodni odnosi to svetlije zlato. Tako reaguju investitori, ali i fizička lica na sve veće nestabilnosti finansijskog tržišta u Americi, evrozoni ili tržištu kriptovaluta, navodi RTS.

    Neiskopanog zlata na planeti ima sve manje i za razliku od novca i hartija od vrednosti – ono je fizički dostupno. Valter Helholfinger već nekoliko decenija drži prodavnice u Beču gde prodaje zlato u polugama baš kao cigarete u kiosku. Zbog sve veće tražnje širi posao na region.

    „Sve je prolazno, a zlato ostaje. Imam porodičnu firmu i znam da je u Srbiji skoro svaka kuća imala po neki zlatnik, najčešće Franca Jozefa koji je darivan novorođenčadi“, kaže Valter Helholfinger.

    Navodi da ga ne iznenađuje atraktivnost zlata, jer se ono u fizičkom obliku pokazalo otpornijim od štednje.

    „Na njega ne plaćate PDV, a nemate ni velike provizije kao kod kupoprodaje lomljenog zlata. Za razliku od zlata na berzi, čija cena naglo skače ili pada zbog špekulacija, kod poluga to nije sluča“j, ističe Helholfinger.

    Cena zlata neprestano raste

    U nedostatku investicionih mogućnosti dokazano je da cena zlata neprestano raste.

    Profesor Univerziteta Singidunum Nikola Stakić napominje da se za istu polugu zlata pre 50 godina mogla da se kupi prosečna nekretnina u Americi što se nije promenilo do danas.

    „Zlato kao investicioni oblik aktive mora da ima čistoću od 99 odsto i naš narod kulturološki uz nekretnine voli da ga ima“.

    I Jorgovanka Tabaković je nedavno obelodanila da je Narodna banka Srbije kupila još pet tona zlata i da je sa 46 i po tona rezervi – naša zemlja sa najvećim rezervama zlata u regionu.

    Tabaković: Problem sa nekretninama nisu kamate već trgovačke marže

    Osim zlata guvener NBS priznaje da fizička lica nemaju mnogo investicionih mogućnosti, pa se građani za sada odlučuju da ulažu u nekretnine. To je podiglo cene stanova koji su se kupovali za gotovinu, što je poskupelo cenu kvadrata, ali i smanjilo uzimanje stambenih kredita.

    „Ne mora se posedovati zlato ali treba da postoji i druga investiciona mogućnost koja građanima omogućava da zarade novac ali ne samo da zidaju zgrade koje u Beogradu imaju cene koje se mere kao u najskupljoj svetskoj metropoli“, kaže guverner NBS Jorgovanka Tabaković.

    „Ako su kvadrati za zaposlene u bezbednosnim strukturama bili značajno jeftiniji, nema opravdanja da su u slobodnoj prodaji naplaćuju po višim cenama“, napominje guvernerka.

    Kako je navela, to onemogućava građanima da dođu do kredita i onda se problem svali na bankarske kamate.

    Guvernerka najavljuje da će u okviru formiranja radne grupe za analizu trgovačkih marži uključiti i pitanje visokih marži u građevinstvu jer visina kamata na stambene kredite više ne može da prati cene kvadrata.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet