• Obavezno na pregled pred početak bavljenja sportom: Kod dece sve češća posledica miokarditis

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Pandemija koronavirusa pogodila je sve uzraste, a ono što je odlika četvrtog korona talasa koda nas ka čijem piku idemo, jeste da je sve više obolele dece. I najmlađi koji su preležali ovaj virus, tako trepe posledice po zdravlje, ali jedna je posebno istaknuta među decom – miokarditis, odnosno upala srčanog mišića.

    S početkom nove školske godine većina roditelja odlučuje da svoju decu upiše u neku školu sporta, međutim, pre prvog treninga veoma je bitno obaviti sportski medicinski pregled. U dobar korone to je važnije nego ikada pre.

    Kako je objasnio potpukovnik dr Nikola Čikiriz, specijalista sportske medicine u jutarnjem uključenju za „Beograd na Blic“, sportski medicinski pregled podrazumeva anamnezu u kojoj se pored ličnih informacija navodi i vrsta sporta kojim će se dete baviti, broj i obim treninga kojim će dete biti opterećeno.

    Nakon toga sledi lična anamneza gde se utvrđuje šta je sve bilo u proteklom periodu od bolesti, povreda, da li je dete redovno vakcinisano, krvna grupa… Kod devojčica – da li se pojavio ciklus, i na kraju se radi porodična anamneza gde se utvrđuju nasledni faktori za određene bolesti.

    Potom se pristupa samom činu pregleda po sistemima, tačnije radi se osnovni fizikalni pregled, 12-kanalni EKG, i kod dece se naročito gleda postura pošto su oni u razvojnom periodu.
    Miokarditis – česta posledica kovida kod dece.

    „Pored postojećih srčanih oboljenja, koja budu otkrivena kod dece prilikom sportskog lekarskog pregleda, pojavom koronavirusa postala je aktuelna i situacija gde se kao posledica kovid infekcije učestalo javlja miokarditis – upala srčanog mišića“, upozrava dr Čikiriz.

    Naime, miokarditis je zapaljenje miokarda (srednjeg sloja zida srca). Kada se to desi, pumpna funkcija srca oslabi, zbog otoka i oštećenja mišićnih ćelija.

    Simptomi

    Neki od simptoma miokarditisa su malaksalost, brzo zamaranje, otežano disanje pri naporu, nadražajni kašalj, lupanje srca, bol u grudima i slično.

    Prema rečima dr Čikiriza takva srčana oboljenja mogu dovesti do iznenadne smrti sportista, odnosno svakog čoveka.

    Inače, u Srbiji je sve više obolelih od virusa korona među mladima, uglavnom je reč o asimptomatskim slučajevima, ali ono što posebno brine je da se postkovid javlja i kod dece, kao i to da može da traje i do šest meseci.

    Inače, Zakonom o sportu iz 2016. utvrđeno je da svako dete koje se uključuje u sistem sporta u bilo kom obliku mora da ima obavljen zdravstveni pregled i utvrđenu opštu zdravstvenu sposobnost pre početka bavljenja sportskim aktivnostima.

     

    Pandemija koronavirusa pogodila je sve uzraste, a ono što je odlika četvrtog korona talasa koda nas ka čijem piku idemo, jeste da je sve više obolele dece. I najmlađi koji su preležali ovaj virus, tako trepe posledice po zdravlje, ali jedna je posebno istaknuta među decom – miokarditis, odnosno upala srčanog mišića.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako proslaviti trideseti rođendan

    Za tridesete se često kaže da su nove dvadesete, ali i da su to godine kada zapravo istinski sazrimo. Nesporno je svakako da ove godine predstavljaju svojevrsnu prekretnicu koju treba valjano […]

    Kako se piše – Milicin ili Miličin?

    U Srbiji je još uvek najčešće žensko ime „Milica“, pa je sva prilika da i vi poznajete neku Milicu, a veća je verovatnoća da poznajete i više […]

    Ove biljke su otrovne za vaše pse i mačke

    Sa dolaskom prolećnih dana mnogi se odlučuju da osveže prostor i naprave prijatnu atmosferu ukrašavajući svoje domove nizom prelepih biljaka. Međutim iako biljke mogu da poboljšaju naš […]