“Podunavlje” iz Kovina i “Južni Banat” iz Vršca pripajaju se vodoprivrednom preduzeću “Tamiš-Dunav” iz Pančeva
Umesto 15 vodoprivrednih preduzeća, imaćemo četiri: “Galovica” u Beogradu, “Sevarna Bačka” u Subotici, “Srednji Banat” u Zrenjaninu i “Dunav- Tamiš “u Pančevu. Vest je objavljena ove sedimice, pošto je tako odlučila Vlada Srbije.
U izjavi za “Dnevnik”, direktor “Severne Bačke” Aleksandar Đuričković kazao je da je preduzeće koje vodi dobilo krovnu nadležnoast nad vodoprivrednim preduzećima pošto su sada u sastavu “Severne Bačke”: “Zapadna Bačka”, čije je sedište bilo u Somboru, “Dunav Tisa”,” Srednja Bačka” (Bečej)i “Bačka” (Vrbas).
– Trenutno radimo na strategiji organizacije objedinjenog poslovanja – kazao je direktor i naveo da “Severna Bačka” trenutno ima 42 zaposlena, a u novom sistemu biće više od 200 ljudi.
Po rečima direktora Đuričkovića, odluka o ukrupnjavanju vodoprivrednih preduzeća predstavlja izazov.- Odluka je doneta u nameri da se uspostavi kvalitetniji sistem i funkcionalnija organizacije, pa već na proleće dogodine očekujemo da se prikaže boljitak u poslovanju.
Đuričković kaže da vlasničke transformacije “Severne Bačke”nije bilo, a kako su do sad poslovala preduzeća koja će biti sada u sastavu “Severna Bačka” još nema odgovor jer tek treba da se objedine preduzeća i dobije uvid u njihov bilans.
Ko će s kim
“Šidine” (Šid), “Hidrosrem” (Sremska Mitrovica) i “Sava” (Šabac) biće pripojene “Galovici”.
Vodoprivredna firme “Gornji Banat” (Kikinda) biće pod kapom vodoprivrednog preduzeća “Srednji Banat”, a preduzeća “Podunavlje” (Kovin) i “Južni Banat” (Vršac) pripojena su vodoprivrednom preduzeću “Tamiš-Dunav”.
Ukrupnjavanje vodoprivrednih preduzeća čija je delatnost od opšteg interesa, sprovođenje odbrane od poplava i drugih štetnih dejstava od vode, održavanje regulacionih sistema za odvodnjavanje i navodnjavanje, praćenje stanja vodnih objekata… najavio je, podsećamo, na početku ove godine državni sekretar za privredu Dragan Stevanović, baš kako je sada i učinjeno, da ćemo imati četiri velika vodoprivreda preduzeća.
Kako će one ubuduće privređivati, Stevanović je tada izjavio da će to vreme pokazati. Pre objedinjavanja su tavorile, bilo je pokušaja pre dve godine da se privatizuju vodoprivredna preduzeća u Banatu , ali se odustalo od toga, jer je to tražilo Ministarstvo poljoprivrede.
Prema podacima Ministarstva privrede od 31. decembra 2019. godine, ukupna vrednost kapitala banatskih preduzeća: “Srednji Banat”, ”Tamiš Dunav, “Podunavlje” i “Južni Banat” procenjena je na 412 miliona dinara. Najvrednije je bilo preduzeće “Srednji Banat”, čija je vrednost kapitala bila 143 miliona dinara, a najmanje kapitala imalo je vodoprivredno preduzeće “Podunavnje”, čija je imovina iznosila krajem 2019. godine iznad 83 miliona dinara.
Umesto 15 vodoprivrednih preduzeća, imaćemo četiri: “Galovica” u Beogradu, “Sevarna Bačka” u Subotici, “Srednji Banat” u Zrenjaninu i “Dunav- Tamiš “u Pančevu. Vest je objavljena ove sedimice, pošto je tako odlučila Vlada Srbije.